Doğal Afetler Ve Jeodezi Kurultayı Sivas’ta Gerçekleşti

Doğal Afetler Ve Jeodezi Kurultayı Sivas’ta Gerçekleşti

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Harita Genel Komutanlığı, Türkiye Ulusal Jeodezi Komisyonu (TUJK) ve Harita Kadastro Mühendisleri Odası tarafından ortaklaşa olarak 'Doğal Afetler ve Jeodezi' kurultayı gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Harita Genel Komutanlığı, Türkiye Ulusal Jeodezi Komisyonu (TUJK) ve Harita Kadastro Mühendisleri Odası tarafından ortaklaşa olarak 'Doğal Afetler ve Jeodezi' kurultayı gerçekleştirildi.

    Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programda konuşan İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, "Teknoloji çok gelişti. Hepimizin bildiği gibi jeodezi ve fotogrametri ile ilgili birçok işler ve uzaktan algılanmanın da keşif edilmesiyle çok geniş bir spektrumdan kadastro işlerini açan tarımda, yerleşme planlarının ve doğal afetlerin oluşmasında ve bunlarla ilgili öngörülerde uzayda elde edilen bir veriler çok yaygın bir şekilde kullanılıyor." dedi.

    Rektör Prof. Dr. Kocacık ise konuşmasında şunları söyledi: "Çok kıymetli bilim adamlarımız bugünle ilgili bilgilerini paylaşacak ve sunacak. Ben kısa süre önce Van'daydım. İnanın son depremden sonra üzerinden uzun süre geçmesine rağmen görüntüyü izleyenler benle beraber hala şaşkınlıklarını gizleyemediler. Doğal afetler ve Jedodezi’nin konusunun, bizi ürperten konulara ışık getireceğine ve gelecekteki ürpertilerden koruyacağına inanıyorum. Böyle bir programı düzenleyenlere ve emeği geçenler teşekkür ediyorum."

    TUJK Başkanı Mühendis Albay Yücel Ünver de konuşmasında bilimsel toplantıların her yıl bir üniversitenin ev sahipliğinde düzenlendiğini ifade ederek "Türkiye'mizin genelini ilgilendiren problem sahalarının konuşulduğu, tartışıldığı ve çözümlerin üretilmeye gayret edildiği toplantılar aralıksız olarak devam ediyor. Ben programın verimli geçmesini temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

    Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Kamu Ölçmeleri Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Ercüment Ayazlı ise böyle bir programa ev sahipliği yapmalarından dolayı onur duyduklarını ifade ederek programın başarılı geçmesini temenni etti.

    Konuşmaların ardından 2 gün sürecek programın birinci oturumuna geçildi. Oturum Başkanlığı'nı Prof. Dr. Nurhan Çelik’in yaptığı programda 'Ulusal Doğal Afet Politikaları ve Eylemleri' adlı sunumuyla Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, 'BUKRDAE Çalışmaları ve Jeodezi Biliminden Beklentileri' adlı sunumuyla Dr. Doğan Kalafat, 'Afet Yönetiminde Toplumu Doğru Bilgilendirmenin Önemi: Bilimsel Etik' adlı sunumuyla Prof. Dr. Orhan Tatar, 'Güncel Doğal Afet Politikaları, Risk ve Planlama' adlı sunumuyla Prof. Dr. Orhan Murat Balamir birer konuşma yaptı.

    Kurultaya Belediye Başkan Vekili Orhan Demirok, TUJBB Başkan Vekili Tuğgeneral Metin Keşap, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Demirci, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tatar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.