Diyarbakır’ın 'Öteki Çocukları' Türkiye Şampiyonu Oldu

Diyarbakır’ın 'Öteki Çocukları' Türkiye Şampiyonu Oldu

Diyarbakır’da sayıları 15 bini bulan Roman ve Domların kurduğu çocuk folklor ekibi, Türkiye şampiyonu oldu.

Diyarbakır’da sayıları 15 bini bulan Roman ve Domların kurduğu çocuk folklor ekibi, Türkiye şampiyonu oldu. Dernek başkanının 'zurnacı' olarak görev yaptığı folklor ekibi, il ve bölge birinciliğinin ardından İstanbul’da yapılan finalde de zirveye çıktı. Folklor ekibi, Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Melik Ahmet Toplum Merkezi’nde mini bir gösteri yaparak şampiyonluklarını kutladı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin yoksul bölgelerinde ikamet eden minikler, şehre önemli bir şampiyonluk kazandırdı. Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren eğitimcilerin ev ev dolaşarak keşfettiği çocuklar, üç yıl düzenli çalışmanın ürününü Türkiye şampiyonu olarak aldı. İstanbul’da yapılan folklor müsabakalarına damga vuran Diyarbakır çocuklar, minikler kategorisinde Türkiye birincisi oldu.

Şampiyon çocuklar eğitim gördükleri Melik Ahmet Toplum Merkezi’nde bir araya gelerek mini bir gösteri yaptı. Çocukları ve hocalarını tebrik eden Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt, Sur ilçesinde ikamet eden insanların maddi durumlarının kötü olduğunu söyledi. Sur ilçesinde yaşayan insanların sosyal aktivite yaptığı tek yerin toplum merkezi olduğunu anlatan Bozkurt, “Burada yaşayan insanlar gerçekten çok zor imkanlar içinde. Başarının önünde hiçbir engelin olmadığını gördük. Çocuklara sahip çıkıldığı zaman hiçbir şeyin de engel olamayacağının göstergesidir bu başarı. Çocuklar bölge birinciliğinin ardından Türkiye birincisi oldular. Aynı zamanda takdir ve teşekkür belgeleri var. Yani okulda da çok başarılıdırlar. Onlardan çok memnunuz. Emek verildiği zaman Diyarbakır’da başarılamayacak bir şey yok.” diye konuştu.

Diyarbakır’da 500 bine yakın çocuk olduğunu anlatan Bozkurt, bu çocukların tümüne ulaşıp, imkanlardan yararlandırmak istediklerini kaydetti. Çocukların yeteneklerini ortaya çıkararak farklı etkinliklere yönlendirmek istediklerini dile getiren Bozkurt, bunun için yaz kış toplum ve aile desteklerinin kurslar açtığını, aktiviteler yürüttüğünü dile getirdi. Bozkurt, “Diyarbakırımızda 15 bine yakın Roman ve Dom vatandaşımız var. Çocuklarımız onlar adına yarışmaya girdi. Başkanları da ekipte sağ olsunlar. Bu onlara da sahip çıktığımızın bir göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Romanlar ve Domlar Derneği Başkanı Mehmet Demir, kendilerine destek veren herkese minnettar olduklarını ifade etti. Daha önce ikinci sınıf insan muamelesi gördüklerini anlatan Demir, bunun kırıldığını görmekten mutlu olduklarını kaydetti. Demir, “Bu şehirde herkes bize destek oldu. Valilikten toplum merkezine kadar herkese teşekkür ediyorum. Bu çocuklar derneğimiz bünyesinde yarıştı. Bundan gurur duyduk.” dedi.

"DİYARBAKIRLI ÇOCUKLARIN ‘TAŞ ATAN ÇOCUKLAR OLMADIĞINI’ GÖSTERDİK"

Folklor ekibinde yer alan öğrencilerden Mehmet Yasin Bilici ile Süleyman Bayın ise hocalarının önerisiyle folklorla tanıştıklarını anlattılar. Diyarbakırlı çocuklar için oluşturulan ‘taş atan çocuklar’ imajından rahatsız olduklarını belirten Bilici ve Bayın, “Diyarbakırlı çocukların Türkiye şampiyonu olduğunu, sporda, folklorda birinci olduğunu gösterdik. Çocuklar üzerinde bu imajı kırmaya çalıştık. Bütün arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Toplum merkezlerinde büyük imkanlar var. Gelsinler aktivitelere katılsınlar.” diye konuştu.

Folklor ekibinin hocası Aytaç Koraltan ise evleri, okulları gezerek tespit ettikleri çocukların başarısını gördükten sonra dünyanın en mutlu insanı olduğunu söyledi.

Melik Ahmet Toplum Merkezi Müdür Vekili Abdullah Doğan da 2009 yılından beri faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Toplum merkezimiz göçle birlikte gelen imkanları iyi olmayan ailelerin yaşadığı bölgede. Burada kadınlara yönelik farklı kurslar düzenliyoruz. Aynı zamanda gençlerin de boş zamanlarını geçirmeleri için sportif ve kültürel aktivitelerimiz devam ediyor.” şeklinde bilgi verdi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.