Diyaliz teknikerleri düzenleme istiyor

Diyaliz teknikerleri düzenleme istiyor

Kamu hastanelerinde görev yapan diyaliz teknikleri yeni düzenleme talep ediyor. Diyaliz tekniklerleri diyaliz servisinde çalışan hemşirelerin eski görev yerlerine dönmesini istiyor

Diyaliz Teknikeri Ümmügülsüm Güven, diyaliz teknikerinin Sağlık Bakanlığı'nın 2014 yılında güncellediği görev tanımında diyaliz teknikerleri hemodiyaliz ünitelerinde tüm yetkilere sahip olduğunu fakat  Sağlık Bakanlığı tarafından geçmiş yıllarda hemodiyaliz servislerinde yaşanan sağlık personeli sıkıntısından dolayı hemşire ünvanlı kişilere diyalizde çalışma sertifikası verilmesiyle diyaliz teknikerlerine iş olanağının kalmadığını belirtti.Diyaliz teknikerlerinin, diyaliz hastalarını diyaliz uygulamaları hakkında bilgilendirmek, hemodiyaliz cihazının her işlem sonrasında iç ve dış dezenfeksiyonu ile malzemelerin sterilizasyon işlemlerini yürütmek,diyaliz işlemi öncesinde ve sonrasında hastayı tartmak, diyaliz işlemi süresince hastanın yaşam bulgularının takiplerini yapmak ve tedavilere ilişkin kayıtları tutmak, hastayı diyalize almadan önce damar yolunu değerlendirmek, diyaliz giriş yerinin bakımını yapmak, hemodiyaliz işlemini başlatmak ve bitirmek gibi yetkilerinin olduğunu söyleyen Güven,"Günümüz itibarıyla Türkiye'nin çeşitli yerlerinde diyaliz hastaları artmış ve hemşirelere verilen sertifikalar da çoğaltılmıştır. Aynı şekilde üniversitelerde diyaliz teknikerliği programıda yaygınlaştırılmıştır. Bugün diyaliz teknikeri  mezun sayısı ortalama yıllık beş bin kişi civarındadır. Sağlık Bakanlığı bünyesinde hemodiyaliz servislerinde çalışan sertifikalı hemşire sayısı dört bin civarında. Kamuda görev yapan Diyaliz teknikeri sayısıda üç yüz atmış civarında" ifadelerine yer verdi.

HEMŞİRELER KENDİ BİRİMLERİNE GİTMELİ

Diyaliz teknikerleri olarak Sağlık Bakanlığı'na dilekçeler göndererek durumu izah etmeye çalıştıklarını ifade eden Güven, şunları kaydetti: "Diyaliz teknikeri mezun sayısı yeterli sayıda olduğu içinde bakanlığımızın bölümümüze atama sayısını arttırmasını talep ettik. Bugün kamu hastanelerinde diyaliz servisinde çalışan hemşireler eski görev yerleri olan, servislerine çekilirse hem Türkiye geneli hemşire ihtiyacı karşılanmış olacak,hemde diyaliz teknikerleri alanlarına geri dönecek. O yüzden Sağlık Bakanlığı'mız diyaliz teknikerleriyle ilgili yeni bir düzenlemeyi bir an önce yapmalıdır. Artık, biz diyaliz teknikerleri yeterli mezun sayısına ulaştığımız için hemşire ünvanlı kişilere verilen diyalizde çalışma sertifikasının durdurulmasını talep ediyoruz. diyaliz teknikerliğinin önünün açılması için Gerekli düzenlemenin yapılacağına inanıyor, ve diyaliz teknikerlerinin yeterli atama kontejanına sahip olacağını umut ediyoruz."

TOLGA PARLAK/OSMAN ÖZDEMİR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum