Diyaliz hastasına böbrek nakli sürprizi

Diyaliz hastasına böbrek nakli sürprizi

Çanakkale'de beyin ölümü gerçekleşen kişinin böbreği, nakledilecek hastada kan uyumsuzluğu çıkması üzerine Konya'da başka bir hastaya nakledildi.

Çanakkale'de beyin ölümü gerçekleşen kişinin böbreği, nakledilecek hastada kan uyumsuzluğu çıkması üzerine Konya'da başka bir hastaya nakledildi. Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde inşaattan düşen Hüseyin Tonbaş'ın (30), Çanakkale Devlet Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi işçinin organlarını bağışladı. Organları alınan Tonbaş'ın bir böbreği, Konya'da yaşayan Nedim Bilici'ye yüzde yüz uyumlu olduğu için gönderildi. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi yapılan son testlerde alıcı ile verici arasındaki kanlarda uyumsuzluk (Cross Pozitif) çıktı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı ikinci bir liste ile uyumlu 4 kişinin ismini gönderdi. Bu kişiler arasında yapılan testlerde en uyumlu olan 12 yıldır haftada 3 gün diyalize giren Baykan Erdoğmuş'a (48), Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mehmet Erikoğlu ve ekibi tarafından böbrek nakledildi.
12 YILDIR DİYALİZE GİREN HASTAYA NAKLEDİLDİ
Yaptıkları organ nakliyle ilgili bilgi veren Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, "Çanakkale'de iki gün önce yüksekten düşme sonucu beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları alındı. Bu hastanın böbreği bizim başka bir hastamıza tam uyumlu olduğu gerekçesiyle Konya'ya gönderildi. Fakat yaptığımız testlerde o hasta ile beyin ölümü gerçekleşen hastanın arasında Cross Pozitif dediğimiz kanda bir uyumsuzluk tespit ettik. Durumu Sağlık Bakanlığına ilettik. Bakanlık tekrar bir liste gönderdi. Bu listede yer alan 12 yıldır diyaliz hastası Baykan beye uygun görüldü. Operasyonu gerçekleştirdik, hastamızın durumu gayet iyi, bir sıkıntısı yok bir kaç gün içinde taburcu etmeyi planlıyoruz. Bu organ Çanakkale'den bize geldi, bölge olarak bize bağlı bir yer değil ama Türkiye'nin her tarafına organlar adaletli ve sağlıklı bir şekilde dağıtılabiliyor. Bu hastamız artık kana kana su içecek, haftada 3 gün diyalize girmekten kurtulacak ve daha rahat bir hayat sürecek. Halkımıza kadavradan organ bağışı için çağrıda bulunuyoruz. Çünkü bir kadavradan organ bağışı sayesinde 4-5 kişinin hayatı kurtuluyor" dedi.
"ANNEMDEN YENİ DOĞMUŞ GİBİYİM"
Başarılı bir operasyon geçiren iki çocuk babası Erdoğmuş, "Benim için gerçekten sürpriz oldu. 12 yıldır haftada 3 gün diyalize giriyordum, kurtuldum. Benle birlikte 4 kişiyi çağırmışlar ama bana uygun görüldü. Daha önce sağlam bir adam gibi çalışamıyordum, su içemiyor ve istediğim yemekleri yiyemiyordum. Manavlık ve restoran çalıştırırken sürekli eşim yardım ederdi. Malulen emekli olmuştum. Allah bana 12 yıl sonra sağlığıma kavuşmayı nasip etti. Bugün kendimi annemden yeni doğmuş gibi hissediyorum" şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.