Dışişleri’nden "Kırım Tatarları'nın Yanındayız" Mesajı

Dışişleri’nden "Kırım Tatarları'nın Yanındayız" Mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Türk halkının Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nce sürgüne gönderilmesinin 70. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatarların sürgünü dolayısıyla...

Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Türk halkının Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nce sürgüne gönderilmesinin 70. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatarların sürgünü dolayısıyla yayımladığı mesajda ‘‘Kırım Tatar Türk halkının 18 Mayıs 1944 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından sürgüne gönderilmelerinin 70. yıldönümünü hüzün ve teessürle hatırlıyoruz. Bundan 70 yıl önce bugün, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 250 bine yakın Kırım Tatar Türkü, gece yarısı silahlı askerlerce evlerinden alınıp, insan onuruna aykırı şartlarda yük vagonlarına doldurulmuş, aç ve susuz olarak anavatanlarından binlerce kilometre uzaklıktaki bölgelere doğru zorla sürülmüş, köklerinden koparılan bu insanların yarısı yolculuk boyunca ve vardıkları yerlerde maruz kaldıkları ağır şartlarda açlık, bakımsızlık ve hastalıktan hayatlarını kaybetmiştir.’’ ifadelerine yer verdi.

Tarihteki bu büyük zulmün yol açtığı, bugün bir kez daha hatırlanan derin acıların tüm Türk milletinin ortak hafızasında silinmez izler bıraktığını kaydeden Dışişleri, sürgün nedeniyle hayatını kaybeden tüm soydaşları rahmetle andıklarının altını çizdi. Dışişleri’nden yapılan yazılı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Kırım Tatar Türk halkı, onyıllar sonra, (Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu liderliğindeki mücadelesi neticesinde) 1989 yılından itibaren anavatanlarına dönmeye başlamıştır. Bugün halen 100 bin’in üzerinde Kırım Tatar Türkü anavatanları Kırım’a dönememiştir. Kırım Tatar Türklerine halen içinden geçmekte oldukları olağanüstü şartlarda, güçlü desteğimizi bu vesileyle bir kez daha ifade ediyoruz. Kırım Tatar Türk halkının bugün karşı karşıya oldukları imtihanı, birlik, bütünlük ve sükûnet içinde, demokratik ve barışçıl yöntemlerle aşacaklarına, bu suretle Kırım’daki varlıklarını devam ettirerek, hak ve menfaatlerini koruyacaklarına olan inancımızı yineliyoruz. Türkiye bunun sağlanması için üzerine düşen her türlü görevin gereğini yerine getirecektir."

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.