Dini bilgimiz yeterli değil

Dini bilgimiz yeterli değil

Müftülüğün bünyesinde hizmete sunulan fetva bürolarına günlük onlarca soru geliyor. Soruların içeriğini ise dini konular oluşturuyor

Müftülüğün bünyesinde hizmete sunulan fetva bürolarına günlük onlarca soru geliyor. Soruların içeriğini ise dini konular oluşturuyor. Bu durum vatandaşların dini yeterince bilmediklerini gösteriyor.

 

Konya İl Müftülüğü tarafından hizmete sunulan erkek ve kadın fetva hattı ile Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu vatandaşları dini konularda doğru bir şekilde bilgilendirmeye devam ediyor. Vatandaşlar arasında Alo Fetva hattı olarak da bilinmesi nedeniyle fetvalar genellikle telefonla soruluyor ve fetvaların içeriğinin büyük bir bölümünü dini konular oluşturuyor. Telefonla yeterince bilgi alamayacağını düşününler ise bizzat müftülüğe gelerek sorularına cevap buluyor. Fetva bürolarında ise Ramazan ayı, kandil gibi dini ve manevi günlerde yoğunluk artıyor. Fetva bürolarına zaman zaman ilginç sorular da soruluyor. Müftülük ise bu tür soruları tuhaf soru olarak ele alıyor ve vatandaşa en doğru şekilde cevap veriyor.

Konya’da fetva hizmetlerinin İl Müftülüğü’nün kurulduğundan itibaren devam ettiğini ifade eden Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, son 15 yılda telefonla fetva hizmetinin verilmesiyle profesyonel bir şekilde fetva hizmetini sürdürdüklerini söyledi. Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarının da kurulmasıyla insanlara en iyi şekilde fetva hizmeti vermenin gayreti içinde olduklarını belirten Dr. Hamza Küçük, “Günün şartlarına göre ayet ve hadislerden alıntı yapmak suretiyle müştehilerin de icraatlarını dikkate alarak cevap veriyoruz. Vatandaşımız bize neyi anlatırsa ona göre fetva alır. Onun için fetva esas itibariyle cevabı bir tane olmakla birlikte soru sorma biçimine göre birçok cevabı olabilir. Bu nedenle soru soracak vatandaşımız fetvayı başka kişilere de hep aynı şekilde sorarsa doğru cevabı aynı şekilde alacaktır” dedi.

Ramazan ayında fetvaların çok fazla yoğunlaştığını dile getiren Küçük, şunları kaydetti: “Ramazanda günlük fetva hatlarına da 400 civarında fetva gelir. 300 tanesi telefonla geliyorsa 100 kişi de müftülüğe bizzat gelerek cevap alıyor. Diğer günlerde ise bu sayı azalır ama tamamen de sıfırlanmaz. Fetvaların ağırlıklı kısmı dini içerikli konular. Aile içi iletişim, hac, umre, namaz, gibi dini sorular ağırlıkta. Medyanın dinle ilgili açıklamaları yoğunlaşınca medya ağırlıklı da dini sorular artıyor.” Fetva konusunda müftülüklere ve Diyanet İşleri Başkanlığına karşı bir teveccühün olduğunu aktaran Küçük, insanlar dinin gerçek cevabını burada buldukları ve inandıkları için müteşekkir olduklarını kaydetti.

Bazı soruları ilginç soru olarak değil tuhaf soru olarak algıladıklarını aktaran Küçük, “Vatandaşın sorusu bana göre normal bir sorudur başkasına anormal gelebilir. Her sorunun bir değeri vardır. Vatandaş ‘Abdestin farzı kaçtır?’ Dediğinde ona kızmayız abdestin farzını söyleriz. Fetva defterimizde var. Özelliği olan soruları kaydediyoruz. Örneğin ‘İki kız kardeşle bir arada evlenmek istiyorum’ diyor. Bu Kur’an’da da yasaklanmış bir durum. Bunu bilmeyerek mi soruyor yoksa çıkış yolu aradığında mı? Soruyor bunu bilemiyoruz ama vatandaşın sorusuna cevap veriyoruz. Tabii bu tür soruları tuhaf soru olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Fetva bürolarına gelen bazı dikkat çeken sorular ise şöyle;

Üç aylar içerisinde çocuk sünnet ettirilir mi?

Eşim din değiştirip Hıristiyan oldu. Bana da baskı yapıp Hıristiyan olmamı istiyor. Boşanma hakkımı kullansam günah olur mu?

Ölmüş olan birisini övmek caiz midir?

Hırdavat dükkânım var zekâtımı nasıl vereceğim?

Dolmuşta düşürdüğüm veya çaldırdığım 100 TL’yi zekât olarak mahsup edebilir miyim?

20 yıldır dişlerim kanıyor ve yutsam orucum bozulur mu?

Bu yıl Ramazan ayı 20 gün oluyormuş eksik olmaz mı?

3 bin dolarım var ne kadarını zekât verebilirim?

Gayri meşru bir kişi ziyafet verse ona iştirak edebilir miyim?

Ağlamak ve gözyaşı abdesti bozar mı? Eşim üvey kızı ile evlenebilir mi?

Evde duran kefen için zekât vermek gerekir mi?

HASAN AYHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.