Din Ve Fen Alimleri Helal Ve Sağlıklı Gıda Konusunu Masaya Yatırıyor

Din Ve Fen Alimleri Helal Ve Sağlıklı Gıda Konusunu Masaya Yatırıyor

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin (NEÜ), Konya Büyükşehir Belediyesi, Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu ve SMIIC (The Standards and Metrology Institute for Islamic Countries) ile birlikte düzenlediği 'Uluslararası 2.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin (NEÜ), Konya Büyükşehir Belediyesi, Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu ve SMIIC (The Standards and Metrology Institute for Islamic Countries) ile birlikte düzenlediği 'Uluslararası 2. Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi' çok sayıda bilim adamının katılımıyla başladı.

Konya Dedeman Otel'de toplanan ve 10 Kasım Pazar günü sona erecek Uluslararası 2. Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi hakkında bilgi veren NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, "Bu kongrede sağlıklı ve helal ürün seçimi konusu zincirin tüm halkaları göz önüne alınarak 'helal ve sağlıklı' bakış açısıyla değerlendirilecektir. Böylelikle hem üreticiler hem de tüketicilerin helal ve sağlıklı gıda duyarlılığı artırılmaya çalışılacaktır. İnsanın beslenme felsefesinde bilimsel kurallar kadar kültürel eğilimler ve dini inanışlar da önemli yer almaktadır. İslam dini sağlıklı ve helal gıda üretimini, muhafazasını ve tüketimini şart koşmaktadır. Bu hususlar ele alınırken gıda maddesinin hem kaynağı, hem de geçirdiği tüm süreçlerin hassasiyetle ele alınması gerekir. İnanışlara dayalı gıda seçiminde, uluslararası standartların cevap veremediği ihtiyari ölçüler ve ritüeller bulunmaktadır." dedi.

Açıklamasında sözkonusu kıstasların İslam inanışında Kur’an ve Hadis kaynaklı fıkıh ilmi yardımıyla oluşturulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Şeker, fıkıh bilgisinin koyduğu sınırları belirlemede fıkıh ve fen bilimlerinin bir araya getirilmesi ve mutabakatının önemli olduğunu kaydetti. Prof. Şeker yaptığı açıklamanın devamında, "Bu kongre, temel kaynaklara bağlı kalmak şartıyla helal ve sağlıklı gıda ile ilgilenen kesimleri uluslararası boyutta bir araya getirmeyi, güncel sorunların tartışılmasını, çözüm ve çözümde usul önerilerini gündeme getirmeyi hedeflemiştir. Özellikle uluslararası mevzuatta yer alan 'katkı – kalıntı – kontaminasyon' kavramları, ilk defa bu kongrede İslam fıkhındaki 'istihlak' kavramı çerçevesinde uluslararası düzeyde tartışılacak. Bu kongre, dini bilimler ve kaynaklar yanında, ilgili tüm bilim dallarının (fizik, kimya, biyoloji, mühendislik, ekonomi, siyaset, sosyoloji, psikoloji vs.) fikir beyan edebileceği, bazı konuların daha net anlaşılabileceği ve üzerinde mutabakat sağlanabileceği bir toplantı olacaktır." dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.