Devlet nişanları değişti

Devlet nişanları değişti

‘Devlet Nişanı’,‘Cumhuriyet Nişanı’ ve ‘Liyakat Nişanı’nda değişikliğe gidildi. Devlet Nişanı ilk kez Kral'a sunuldu.

Devlet nişanları ve verilme usullerini yeniden düzenleyen, 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu’nun 13. Maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 28 Ekim 2013 tarihinde kararlaştırılan yönetmelik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelikte, yeni Cumhuriyet ve Devlet nişanları ile Liyakat nişanının nasıl olacaklarına ilişkin ayrıntılı grafiklere de yer verildi.

ATA SİLUETİ VE T.C. YERİNE 16 KOLLU GÜNEŞ

 Buna göre, her üç nişandan da T.C. yazısı  kaldırıldı. Devlet Nişanı’ndan ise T.C. yazısının  yanı sıra Atatürk silueti de çıktı. Liyakat  nişanında, kompozisyon ay yıldızın  merkezinde Cumhurbaşkanlığı armasının  ortasında bulunan 16 kollu güneşin  yerleştirilmesi ile tamamlandı. Şekli  Cumhurbaşkanlığı Armasında bulunan on altı  kollu güneşin aynısı oldu. Nişanların ebatları  da büyüdü. Önceden altın olarak hazırlanan  Devlet Nişanı artık altın ve gümüş olarak  hazırlanacak. Uzun kenarı ve çapı 8 cm olan bu nişan artık 8,90 cm ebatlarında olacak. Önceden Atatürk silueti bulunan kompozisyon merkezinde altı köşe göbek içinde ay yıldız motifli (Ay yıldız 18 ayar yeşil altın) zeminde kırmızı, ay yıldızda beyaz mine, etrafında altı adet hilal üzeri kalem uygulamalı, hilallerin ortasından dışarı doğru şimşek kollar beyaz ve kırmızı mine uygulamalı, kolların uçlarında yine altı adet yıldız beyaz ve kırmızı mine uygulaması olacak. Yıldızlarda 18 ayar yeşil altın kullanılacak.

ESKİ NİŞANLAR

YENİ NİŞAN İLK KEZ NORVEÇ KRALI'NA SUNULDU

Cumhurbaşkanı Gül, resmi davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Norveç Kralı 5. Harald’a yeni dizaynlı “Devlet Nişanı”, Kral 5. Harald da Gül’e “Aziz Olaf Nişanı” sundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.