DERSİAD'dan sermaye artırımı uyarısı

DERSİAD'dan sermaye artırımı uyarısı

DERSİAD Konya Şube Başkanı Mehmet Serin, Konya’daki iş adamı ve esnafı yakından ilgilendiren Sermaye Artırımı konusu hakkında açıklama yaptı.

Dünya Erdemli Sanayici ve İşadamları Derneği (DERSİAD) Konya Şube Başkanı Mehmet Serin, “sermaye artırımı" düzenlenmesiyle birçok işletmenin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirterek, bakanlığın süreyi bir yıl uzatmasının muhtemel sorunları önleyeceğini söyledi.

DERSİAD Konya Şube Başkanı Mehmet Serin, Konya’daki iş adamı ve esnafı yakından ilgilendiren Sermaye Artırımı konusu hakkında açıklama yaptı. Birçok işletmenin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını ve bakanlığın süreyi bir yıl uzatmasının muhtemel sorunları önleyeceğini belirten Serin, “6103 sayılı kanunun 20. Maddesinin 1. Fıkrasında ‘Anonim ve limited şirketler, Türk Ticaret Kanununun yayımı tarihinden itibaren üç yıl içinde sermayelerini kanunun 332 ve 580. maddelerinde öngörülen tutarlara yükseltirler; aksi halde mezkur sürenin sonunda infisah etmiş sayılırlar’ hükmü yer almaktadır. Bu düzenleme çerçevesinde 14.02.2014 tarihine kadar anonim şirketlerin sermayelerini 50 bin Türk Lirasına, limited şirketlerin sermayelerini 10 bin Türk Lirasına yükseltmeleri gerekmektedir. Kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş olan anonim şirketlerde 100 bin Türk Lirasına yükseltmesi gerekiyor. Yükseltmeyen şirketler, sona ermiş sayılacaktır. Diğer bir deyişle yok hükmünde sayılacaktır. 6103 sayılı kanunun 20. Maddesinin 2. fıkrası gereğince Sermayenin Türk Ticaret Kanununda öngörülen tutara yükseltilmesi için yapılacak genel kurullarda toplantı nisabı aranmayacak olup, kararlar toplantıda mevcut oyların çoğunluğu ile alınabilecektir” dedi.

Konunun yüz binlerce şirketi ilgilendirdiğini kaydeden Serin, “Önemli bir kısmının da bu yasal düzenlemeden bilgisinin olmadığını biliyoruz. Bu sebeple şirket sahiplerinin mağduriyet yaşamaması için 6103 sayılı kanunun 20. Maddesine göre; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 14.02.2014 tarihinde sona eren ‘sermaye artırımı’ süresini birer yıl olarak, en çok iki defa uzatma yetkisi olması sebebiyle, Bakanlığın bu yetkisini kullanarak süreyi bir yıl uzatmasının tacir ve iş adamlarımızın menfaatine olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.