'Dershanelerin Kapatılması Öğrencileri Cezalandırmaktır'

'Dershanelerin Kapatılması Öğrencileri Cezalandırmaktır'

Yozgat Maltepe Dershaneleri Genel Müdürü Hasan Çağlayan hükümetin dershanelerin kapatılmasına yönelik başlattığı çalışmalarını eleştirerek, dershanelerin kapatılmasının öğrencilere verilebilecek en büyük ceza olduğunu söyledi.

Yozgat Maltepe Dershaneleri Genel Müdürü Hasan Çağlayan hükümetin dershanelerin kapatılmasına yönelik başlattığı çalışmalarını eleştirerek, dershanelerin kapatılmasının öğrencilere verilebilecek en büyük ceza olduğunu söyledi.
Yozgat ve ilçelerde bulunan dershane müdürleri Yozgat Maltepe Dershanesinde bir araya geldi. Dershane müdürleri adına basın açıklaması yapan Yozgat Maltepe Dershaneleri Müdürü Hasan Çağlayan, hükümetin dershanelerin kapatılmasına yönelik bir çalışma içerisine girdiğini yapılan bu çalışmanın dershaneleri değil, öğrencileri cezalandırdığını belirtti.

Dershanelerin bir ihtiyaçtan dolayı doğduğunu vurgulayan Çağlayan, “Dershaneler eğitim kalitesini artırarak başarının kazanılmasını sağlamıştır. Dershaneler eğitim sorunlarının bir sebebi değil, daha çok öğrenme ve sınavlara hazırlanma ihtiyacı nedeniyle var olan kurumlardır. Bu bakımdan dershaneleri öncelikle eğitim sisteminin ihtiyaçlarını karşılayan kurumlar olarak görmek gerekir. Dershaneleri, sistemdeki sorunların nedeni olarak görmek yanıltıcıdır.” dedi.
Dershanelerin özel okulların desteklenmesi ve geliştirilmesine engel olmadığını kaydeden Çağlayan, “Eğitimimizin bir zenginliği olan dershaneler, eğitimde fırsat eşitliğini daha geniş tabana yayan ve sistem içinde kalması gereken kurumlardır. Çünkü dershaneler, ihtiyaç olan her yerde eğitim ortamı açarak eğitime erişimi kolaylaştırmaktadır. Her öğrencinin öğrenme ihtiyacına cevap verecek faklı yol ve yöntemler geliştirmekte, esnek, yüksek motivasyonlu, çok olumlu öğrenme ortamları oluşturmakta, bireysel ihtiyaçlara göre öğretimi düzenlemektedir. Her öğrencinin girmek istediği okula göre gruplar oluşturarak üst basamağa tırmanmasında önemli katkılar sağlamaktadır” diye konuştu.
Kanaatimizce dershanelerin kapatılması dershanelere verilen bir ceza değil sınavların varlığı karşısında sen dershaneye giderek bu sınavlara hazırlanamazsın denilen öğrencilere verilen bir ceza olduğunu ifade eden Çağlayan, “Azınlık okullarının bile bu taslak metine göre önü açılırken dershanelerin ve ücretsiz eğitim veren etüt merkezlerinin kapatılacak olması çok manidardır. Sayın bakanımızın dün televizyonlarda yaptığı açıklamaya göre halk eğitim merkezlerinde takviye kursları açılacak, madem eğitime ek destek ihtiyacı varsa o zaman dershaneler neden kapatılıyor? Dershanelerin özel okula dönüşeceği söyleniyor peki mezun olup da dershaneye giderek sınava hazırlananlar ne olacak ya da özel okula gidemeyen öğrenciler bu yarıştan hepten kopmayacak mı.?" şeklinde konuştu.
Özellikle kırsal kesimler yaşayan öğrencilerin dershaneler ile eğitimde fırsat eşitliğini yakaladığını belirten Çağlayan, “Yozgat’ın ilçelerinden Çekerek, Şefaatli, Çandır, Çayıralan gibi özel okulun olamayacağı ilçelerdeki öğrenciler nasıl yarışacak. Dershaneler kapatılınca Çekerek’teki öğrenci, imkanları olan ailelerin özel ders alan öğrencileriyle nasıl yarışacak, evinde özel ders aldıran varlıklı ailelerin çocuklarına bir engel getirilemeyeceğine göre eğitimdeki fırsat eşitsizliği giderek artmayacak mı? Teşebbüs hürriyetini kanun zoruyla sınırlandırıp eğitim alma hürriyetine darbe vurup bunun adına reform ya da dönüşüm demek kamuoyunu ikna etmekten uzaktır. Parası olan gidiyor parası olmayan gidemiyor diye kapatıyoruz deniliyor, lokantının önünden geçerken yemek yemek isteyip de parası olmadığı için yiyemeyen insanlar var o zaman lokantaları, özel hastanelerde mi kapatılmalı bu iddialar kamuoyu aklını fazla hafife almak olarak değerlendirmekteyiz. Ki fakir öğrencilere bedava hizmet veren etüt eğitim merkezleri de bu kanunla kapatılmak istenmektedir. Bu ve benzeri sorulara Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ikna edici cevap verilememiştir. Bu nedenlerden dolayı hükümetin Anadolu insanın bu endişelerini dikkate almasını talep ediyor ve bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.