Deprem paniği can alıyor

Deprem paniği can alıyor

Kütahyanın Simav ilçesinde meydana gelen depremde 2 kişi hayatını kaybetti 1i ağır 122 kişi de yaralandı. Deprem sırasında hayatını kaybedenlerden biri panikten kendini aşağı attı

Deprem korsusu devam ediyor. Önceki gün Kütahya Simav’da meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremde 2 kişi hayatını kaybederken 122 kişi yaralandı. Deprem sırasında panikten kendini pencereden atan kişi hayatını kaybetti. Meydana gelen depremde hiçbir yapı yıkılmamasına rağmen 2 kişinin hayatını kaybetmesi ve 122 kişinin yararlanması deprem sırasındaki eğitimsizliği bir kez daha gündeme getirdi. 2009 yılında Konya’da meydana gelen 4.7 şiddetindeki depremde de hiçbir yapının yıkılmamasına rağmen 100’lerce insan kendini yüksek yerlerden atarak yararlanmıştı. Konya’daki yapıların deprem riski ve insanların deprem karşısındaki durumları hakkında bilgi veren Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Arık, Konya’daki yapılarda ve insanların depreme karşı durumlarının sıkıntılı olduğunu söyledi. Konya’da 2004 yılında meydana gelen Zümrüt faciasına kadar yapılan yapılarda sıkıntı bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Fetullah Arık, “Konya deprem riski yüksek bir yer değil ama 2009 yılında meydana gelen küçük bir sarsıntıda ne kadar sorun yaşadık. Konya yapıları Zümrüt Faciası yaşanana kadar dikkat edilmiyordu. Bu faciadan sonra yapılan yapılara dikkat edilmeye başlandı. Ancak bu faciadan önce yapılmış binlerce yapı bulunuyor. İnsanlar bu yapıların depreme karşı dayanıklılığını çıkartacak araştırma yaptırmalıdırlar” dedi. Konya’da bulunan insanların depreme karşı çok panik gösterdiklerini de dile getiren Yrd. Doç. Dr. Fetullah Arık, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanları depreme karşı ilköğretimden beri eğitim vermeleri gerekir. 2009 yılında yaşanan depremde gördük, hiçbir yıkım olmamasına rağmen yüzlerce insan kendini aşağıya atarak yararlanmalarına neden oldu. Depreme karşı paniklik genel olarak ülkemizde mevcut. Bu sorunun çözümü dile getirmekle olmaz. Tek çözüm eğitimdir.”

KÜTAHYA’DA 5.9’LUK DEPREM 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden edinilen bilgiye göre, saat 23.15'te, Kütahya'nın Simav ilçesi merkezli, 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntının 7.0 kilometre derinlikte oluştuğu kaydedildi.
Bu sarsıntının ardından, saat 23.25'te, yine Simav merkezli 4.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Bu sarsıntının ise 5.0 kilometre derinlikte oluştuğu ifade edildi.
5.9 büyüklüğündeki deprem, Kütahya'ya komşu illerde ve İstanbul'da da hissedildi.
Kütahya'nın Simav ilçesinde 5.9 büyüklüğünde depremin ardından, sırasıyla Simav merkezli 4.6, Şaphane merkezli 3.9 ve 4.0 büyüklüklerinde sarsıntılar meydana geldi.
DEPREMDE ÖLÜ SAYISI 2, YARALI 122
Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde 2 kişinin öldüğü açıklanırken, yaralı sayısının ise 1'i ağır 122 kişi olduğu kaydedildi.
Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde Simav ilçesinde 1 kişi deprem sırasında kalp krizinden ve Hisarcık ilçesinde de 1 kişi kendini pencereden aşağıya atması nedeniyle öldüğü açıklanırken, yaralı sayısının ise 1'i ağır 122 kişi olduğu açıklandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.