Demiryolu Şehir Dışına Taşınıyor

Demiryolu Şehir Dışına Taşınıyor

Aydın şehir merkezinden geçen demiryolu, şehrin güneyine taşınmaya hazırlanıyor. Yeni projeyle çift hatlı olacak olan demiryolu için, şehir merkezinde çift hat yapmak yerine yeni güzergah belirlenerek şehir dışına çıkarılması planlanıyor....

Aydın şehir merkezinden geçen demiryolu, şehrin güneyine taşınmaya hazırlanıyor. Yeni projeyle çift hatlı olacak olan demiryolu için, şehir merkezinde çift hat yapmak yerine yeni güzergah belirlenerek şehir dışına çıkarılması planlanıyor. Bu konuda Efeler Belediyesi’ne yazı gönderen T.C. DDY 3. Bölge Müdür yardımcısı Murat Bakır, Aydın Denizli arasında 2. hat yapılması için etüt proje ve mühendislik çalışmalarında kullanılmak üzere 1/100 ölçekli imar planını istedi. Demiryolu çalışması için Efeler Belediye Meclisi’nde 6 kişilik özel komisyon kuruldu.

Aydın şehir merkezinden geçen hattın şehrin güneyine taşınmasına sıcak bakan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Mesut Ozakcan ve meclis üyeleri, çalışma için 6 kişilik özel komisyon kurdu. Devlet Demiryolları 3. Bölge Müdürlüğü, Efeler Belediyesi'ne 22 Temmuz'da gönderdiği resmi yazıda, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 1/100000 ölçekli çevre düzeni planına aykırı olarak mevcut İzmir-Aydın-Denizli demiryolu hattına ikinci bir hattın ekleneceğini ifade ederek, proje çalışmalarında kullanılmak üzere 1/1000 ölçekli uygulama imar planları talep etti.

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Efeler Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı ikinci toplantısında, Devlet Demiryolları 3. Bölge Müdürlüğü'nden gelen talebi, üyeler ile paylaşmış, meclis üyeleri de, Aydın Efeler'de şehrin içinden geçen İzmir-Aydın-Denizli demiryolu hattının güneye kaydırılması için görüş birliğine varmıştı. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 05 Temmuz 2011 tarihinde kısmı değişiklikle yürürlüğe giren 1/100000 ölçekli çevre düzeni planına uygun olarak mevcut şehirlerarası demiryolu hattının güneyden geçirilmesi için Efeler Belediye Meclisi'nin Eylül ayı ilk toplantısında bir adım daha atıldı.

Çalışma için komisyona CHP'den Fikri Aydın ve Hakkı Gümüş, MHP'den Ertuğrul Özdemir, Afşin Burak Öztürk ,AK Parti'li Üye Ahmet Ünveren Rıza Posacı oy birliğiyle seçildiler. Mevcut şehirlerarası demiryolu hattına ikinci şeridin eklenmesi için ayrılan kaynağın mevcut demiryolu hattının güneye kaydırılması yönünde sarf edilmesi için yerel yönetimler, ilgili kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği sağlamak üzere çalışma komisyonu oluşturuldu. Demir yolu hattının şehir dışına taşınmasıyla eski hattın, yer altı raylı sisteme dönüştürülebileceği ve üzerinin de yeşil alan ve park olarak kullanılabileceği belirtildi.

Efeler Belediye Meclis Başkanlığı’na ortak önerge CHP’li Barış Altıntaş, Fikri Aydın, MHP’li Nedim Ünal ve AK Partili veren meclis üyesi Rıza Posacı, yeni demiryolu inşa edilmesinin ekonomik olarak daha uygun olduğunu belirttiler. Mevcut hatta ikinci hattın eklenmesi yerine şehir dışına çıkarılmasında kamu yararının bulunduğunun belirtildiği önergede, “DDY hattına ikinci şeridin eklenmesi yerine, bu işleme ayrılan kaynağın mevcut şehirlerarası hattın güneyine kaydırılması kamu yararına olacaktır. Bunun için yerel yönetimler, ilgili kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği için komisyon oluşturulması uygundur.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.