Değerlerimizle bağdaşmıyor

Değerlerimizle bağdaşmıyor

Eğitim sistemindeki yanlışlara dikkat çekmek amacıyla düzenlenen konferansta mevcut eğitim sisteminin ahlaki değerlerle bağdaşmadığı belirtilerek, Batı tarzı eğitim sistemi bize uymuyor denildi.

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) tarafından düzenlenen “Emperyalizmin Kıskacında Eğitim ve Modernizmin Ahlakı” konulu konferansta eğitim yaşanan sorunlara dikkat çekildi. Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere ÖĞ-DER Genel Başkanı İsmail Hakkı Akkiraz, ÖĞ-DER Konya Şube Başkanı Kazım Yazıcı ve çok sayıda dinleyici katıldı. Japonya Beppu’da Ritsumeikan Asya Pasifik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. Azra Kianinejad ve Prof. Dr. Yusef J. Progler, dünya eğitim sisteminin emperyalizme göre yerleştirmek istediğini belirterek, bu durumun toplumda ahlak ve davranış bozukluklarına neden olduğunu ifade etti.

ÖĞ-DER Genel Başkanı İsmail Hakkı Akkiraz, insanın eşrefi mahlukat olarak yaratıldığını ve teme görevinin dünya hayatında iyi bir insan olarak Allah’ın rızasını kazanması olduğunu kaydetti. Bu nedenle insanlığın iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı ayırması gerektiğine dikkat çeken Akkiraz, “Bu noktada eğitimciler olarak insanları ikna yöntemiyle iyi bir birey olarak yetiştirmeliyiz. Emperyalizmin Kıskacında Eğitim ve Modernizmin Ahlakı konulu konferansta bu nedenle düzenlenmiştir. Eğer eğitim sistemindeki bozuklukları çözebilirsek, işte o zaman sağlıklı ve mutlu bir toplum oluruz” dedi.

MODERNİZM AHLAKİ ÇÖKÜNTÜYÜ DOĞURUYOR

 

Modernizm Ahlakı ve Değerlerimiz hakkında bilgi veren Dr. Azra Kianinejad, Japonya’da eğitimde ahlakı bozuklukların giderek arttığını ve fuhuş yaşının giderek düştüğünü kaydetti. Bunun temel nedenini eğitimdeki ahlak eksikliği olduğunu aktaran Kianinejad, “İlk adımı eğitim sisteminde atmalıyız. Modernizmle birlikte geleneksel toplumlarda bu sistemin içinde alınmaya çalışıyor. Bunu ise ulus devlet yapısı içinde gerçekleştiriyorlar. Dolayısıyla modernizmle geleneksel toplum çatışıyor, bu çatışmada ahlakı bozukluğu getiriyor. Gelişmekte olan ülkelerde Batı tarzı eğitimi alarak uygulamaya başladı. Fakat bu sistem İslami geleneklerle bağdaşmıyor. Bir çelişki doğuruyor. Ahlakı değerlerimize aykırı eğitim veriliyor. Gizli bir sistem uygulanıyor ve bu sistem toplumları tekleştirmeye çalışıyor. Onun için en kısa zamanda kendi eğitim sistemimizi oluşturmamız gerekiyor. Çünkü Japonya ve Batı’da yaşanan ahlaki çöküntü yavaş yavaş Türkiye’ye de kendini göstermeye başladı” dedi.

EĞİTİM EKONOMİK DEĞERLERE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

 

Prof. Dr. Yusef J. Progler da, “Emperyalizmin Kıskacında Eğitim” konusundan bahsetti.  Sözlerine merhum Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anarak başlayan Progler, kendisiyle görüşmek istediğini fakat vefat ettiğini öğrendiğinde çok üzüldüğünü çünkü merhum Erbakan’ın birikimli bir insan olduğunu kaydetti. Öncelikle eğitim nerelerde başarılı nerelerde başarısız konusuna değinen Progler, “Emperyalizmin eğitimde en başarılı yolu milliyetçilik ve ulus devlet yapısını aşılaması olmuştur. Bunda da mükemmel bir başarı kaydetmiştir. Bunu da İngilizce gibi ortak bir dil kullanarak, ulus bilincini yerleştirerek, duvarlara liderlerin fotoğraflarını asarak yapmıştır. Ayrıca eğitimi ekonomik değerlere dönüştürdü. Öğrenciler sınavlarda at yarışı gibi yarıştırıldı ve başarılı olanlar üniversiteye gitti. Rekabetçi ortam oluşturdu. Eğitim bir iş kapısı olarak görülmeye başlandı. Fakat bu sistem herkesin sınavlarda yüzde 100 başarılı olmasını istemiyor. Olursa ne olur? Sistem çöker. Bu nedenle emperyalizmin aptalca ve ahmakça bir sistemdir. Bu ahmakça sistemi değiştirmekte bizim elimizde. Emperyalizmin egemenlik sistemi yerine kendi eğitim sistemimizi oluşturmamız şart” diye konuştu. “Bizim kendi değerlerimiz var” diyen Progler, şunları kaydetti: “Kendi kafamızdaki ve kalbimizdeki eğitim sistemini uygulamamız gerekiyor. Gençleri ve toplumu ancak bu şekilde eğitimin kıskacından kurtarabiliriz. Çünkü emperyalizmi uygulayan bizim ve kaldıracak olan da biziz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.