Davutoğlu'ndan İsrail'e sert çıkış

Davutoğlu'ndan İsrail'e sert çıkış

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in saldırgan ve işgalci tutumunun bölgedeki durumu daha da kritikleştirdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in saldırgan ve işgalci tutumunun bölgedeki durumu daha da kritikleştirdiğini söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı 39. Bakanlar Kurulu Toplantısı için Cibuti'de bulunan Davutoğlu, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik dün gerçekleştirdiği operasyonlarla saldırganlığını bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Davutoğlu, ''Biz gerek bugün İİT ile gerekse uluslararası kurumlarda İsrail'in bu saldırıdan dolayı hem kınanması hem de bu saldırgan tutuma karşı gerekli önlemlerin alınması için girişimlerde bulunacağız'' diye konuştu.

Bölgenin kritik bir süreçten geçtiğini belirten Davutoğlu, bölgenin en temel sorununun Filistin olduğunu kaydederek, "İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim yerleri kurarak sürdürdüğü işgalci politika ile saldırgan tutumunun, bölgede kritik olan durumu daha da kritik hale getirdiğini" belirtti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının ardından Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal başta olmak üzere Mısır ve Gazze ile görüşmeler yaptığını kaydeden Davutoğlu, ''Bundan sonra uluslararası toplumun daha aktif şekilde devreye girmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin, kendi kararları uluslararası toplumun kararlarıymış gibi bir tutum sergilediklerini kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Nihayette dün Gazze'de yaşananlarda mağdurlar Gazze halkıydı ve bölge devletleriydi. Daha önce ve hala sürmekte olan Suriye'deki zulmün mağdurları Suriye halkıydı. Artık BM'nin bu konularda karar alırken hem evrensel değerleri, insan haklarını hem de bu işin mağdurları açısından bölge ülkelerini de devreye sokması gerekir. Biz her şeyden önce BM sisteminde bu değerler ve doğrudan konudan muzdarip olan aktörlerin ağırlıklı olacağı bir karar verme mekanizmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.