Davutoğlu, Kabine İçin Saray'a Boş Liste mi Götürecek?

Davutoğlu, Kabine İçin Saray'a Boş Liste mi Götürecek?

'Erdoğan ile Davutoğlu arasında bir kriz yaşanmamasını isteyen AKP'nin etkili isimlerinin devrede olduğu, plana göre Davutoğlu'nun Saray'a kabine için boş liste götüreceği' belirtildi.

Meydan Gazetesi'nden Ömer Şahin, "Beştepe ile Çankaya arasında sorun yaşanmasın isteyenler geçen günlerde şu formülü gündeme getiriyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Saray’a giderken ‘boş liste’ ile gitmesi öneriliyor. Yani, Davutoğlu kabine listesini Erdoğan’ın inisiyatifine bırakıyor. Cumhurbaşkanı uygun gördüğü yerlere isimleri yazıyor. Boşlukları ise Davutoğlu dolduruyor." dedi.

ADVERTISEMENT

İşte, Şahin'in o analizi:

Boş Liste ile Saray’a

Başbakan Ahmet Davutoğlu, beklentiler ötesi seçim başarısı kazansa da ‘kırmızı plaka’ konusunda işi hiç de kolay görünmüyor.

Başbakan Davutoğlu deneyimli bazı ‘abi’ler ile siyasete kendisinin de kazandırdığı ‘yeni’ isimlerden oluşan kadroyla yola devam etme niyetinde görülüyor.

Başbakan’ın bu niyet ve arzusu tamamen Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın onayına bağlı. Erdoğan’ın stratejisi çok net.

Bugünkü tabloyu ‘geçiş dönemi’ olarak gören Erdoğan başkanlık sisteminde ısrarlı. Dolayısıyla oluşacak hükümetin, gelecekteki yönetimin ‘öngösterimi’ şeklinde olması gerekiyor.

Erdoğan, anayasal yetkilerini dayanak yaparak fiili liderliğini pekiştirmekte kararlı.

Erdoğan’ın kabullenilen etkisi ve gücü karşısında AK Parti kurmayları, yeni dönemi sıkıntısız atlatabilmenin yollarını arıyor.

Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında doğması muhtemel sorunların önüne şimdiden geçmek istiyorlar. AK Parti kongresi öncesi yaşanan gerilimi hatırlayalım.

MKYK listesi Saray’a vaktinde gitmediği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaretiyle Binali Yıldırım için bir çırpıda 900 imza toplandığı çokça konuşulmuştu. İktidar kanadında aynı sorunların yeniden yaşanması istenmiyor.

Beştepe ile Çankaya arasında sorun yaşanmasın isteyenler geçen günlerde şu formülü gündeme getiriyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Saray’a giderken ‘boş liste’ ile gitmesi öneriliyor. Yani, Davutoğlu kabine listesini Erdoğan’ın inisiyatifine bırakıyor. Cumhurbaşkanı uygun gördüğü yerlere isimleri yazıyor. Boşlukları ise Davutoğlu dolduruyor.

Erdoğan ile Davutoğlu’nun 1 Kasım sonrası buluşmalarında kabineyi de konuştukları tahmin ediliyor.

Davutoğlu’nun, bu ‘boş liste’ ile Saray’a çıkılması önerisine nasıl tepki vereceği henüz bilinmiyor.

Davutoğlu’nun, isimleri Saray ile özdeşleşmiş kimi milletvekilleri yerine kendisinin siyasete kazandırdığı isimleri yakın çalışma kadrosuna almak isteyeceği bilinen bir gerçek.

Sadece AK Parti’nin değil iç ve dış çevrelerin merakı, ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği.

Başbakan Davutoğlu’nun Ali Babacan’ı yeniden ekonomi dümenine oturtma isteğine Saray’ın tepkisi önemli. Babacan’ın ekonomi yerine Dışişleri ve AB Bakanlığı gibi yerlerde değerlendirilmek istendiği konuşuluyor.

AK Partili bir kurmay, yeni kabine hakkında ipucu verdi: “Cumhurbaşkanımızın belli hassasiyetleri var. İçişleri’ne Efkan Ala, Maliye’ye Naci Ağbal, Adalet’e ise Fahri Kasırga çizgisindeki isimleri ister. Yatırımcı bakanlıklarda yani Enerji, Şehircilik, Orman, Ulaştırma gibi yerlerde ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden beri beraber olduğu isimleri tercih eder. Binali Bey yatırımcı bakanlıkların moderatörü olur.”

YILDIRIM, MECLİS BAŞKANI MI OLUYOR?

Başbakan Davutoğlu ve yakın çalışma kadrosu da Cumhurbaşkanı’nın tepkisini çekmeden yola devam etme formülleri geliştiriyor.

Son günlerde konuşulan formüllerden birisi yeni dönemin en kritik bakanı olması beklenen Binali Yıldırım’la ilgili.

Davutoğlu kanadında Yıldırım’ın adı TBMM Başkanlığı için de geçmeye başladı.

Devletin 2 numaralı koltuğu onore edici bir teklif.

Davutoğlu’nun daha bir ay önce kendisine rakip olarak adı geçen bir partiliye bunu önermesinin kamuoyunda jest olarak algılanacağı düşünülüyor.

Ayrıca, ılımlı ve diyaloğa açık yapısıyla Binali Yıldırım isminin partiler arası ilişkilere özellikle anayasa değişikliği günlerinde katkı saglayacağını iddia edenler de yok değil.

Binali Yıldırım’ın ismi sürpriz olarak ortaya atılsa da TBMM Başkanlığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönlündeki ismin ‘Abi’ diye hürmet ettiği İsmail Kahraman olduğu çokça konuşuluyor.

MTTB kurucu lideri ve eski Bakan Kahraman, son seçimde Erdoğan’ın yeri olan İstanbul 1’inci bölge 1’inci sıradan aday gösterilmişti.

80 kırmızı plaka sahibini arıyor

1 Kasım seçim zaferinin ardından iktidar partisinin gündemi, kırmızı plakaları yeni sahiplerinin belirlenmesi. Milletvekilleri heyecanlı.

Siyaset tabiriyle ‘lacileri’ çeken vekillerin aklı kırmızı plakada, kulağı Başbakan’dan gelecek telefonda olacak.

317 milletvekili getiren yüzde 49 oy AK Parti’ye devletin vitrinini dizayn kapısı açtı.

Bakanlar kurulunun tamamı AK Partililerden oluşacak. Bakanlık sayısının 4-5  adet arttırılacağını varsayarsak 30 civarında isim ‘bakan’ olarak görevlendirilecek.

Bakanlar ile birlikte yeni bakan yardımcıları da atanacak.

Başbakan yardımcıları dışında kalan bütün bakanlara yardımcı veriliyor.

Sadece ‘yürütme’ dediğimiz hükümet kanadında kırmızı plaka sahibi olacakların sayısı 50’yi buluyor.

Seçim sonucu, muhalefeti iktidar denkleminin dışına itince yasama organı yani TBMM’deki koltuklar da AK Parti’nin oldu.

TBMM başkanı, 2 başkanvekilliği, kâtip üyeler, komisyon başkanlıkları, idare amirliği derken nereden baksanız 30’a yakın makamda iktidar partisi üyesi milletvekili oturacak.

Meclis yönetimi ile hükümetin oluşma takviminin işlemesi için öncelikle Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin listeyi açıklaması beklenecek.

Bu hafta YSK listeyi açıkladıktan sonra milletvekilleri yemin edecek. Milletvekili yemininden sonraki bir hafta içerisinde TBMM başkanlık seçimi tamamlanacak.

AK Parti’nin milletvekili sayısı üçüncü turda kendi adayını seçtirmeye yetiyor. TBMM başkanı ve başkanlık divanı seçiminin ardından gündem, yeni hükümetin kurulması olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görevi AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na verecek.

Davutoğlu, kabine listesini Saray’a onaylatmasının ardından güvenoyu alarak işbaşı yapacak. Yeni hükümetin kurulması en geç 10 Aralık tarihine kadar tamamlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.