Davutoğlu, basınla bir araya geldi

Davutoğlu, basınla bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya'da sabah kahvaltısında basın mensupları ile bir araya geldi.

Türkiye'nin 8 yılda son 150-200 yılın en önemli dönüşümlerini yaşadığını belirten Davutoğlu, "Biz önümüzdeki 12 yılı kayıp değil, sıçrama yaptığımız yıllar olması için şekillendirmeye çalışıyoruz" dedi.
Dedeman Otel'de düzenlenen toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun ve gazeteciler katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Davutoğlu, özgürlük içinde vazifesini ifa eden basının olmasının bir toplumda sıhhat işareti olduğunu belirterek, "Basın işlevini yapamıyorsa o toplumda toplum ile karar vericiler arasındaki en önemli pencere kapanmış demektir. Basının bizim ortaya koymaya çalıştığımız hedefleri doğru algılayıp yansıtması ve
halktan aldığı tepkileri bizlere ve siyaset yapıcılara doğru aktarması, doğru karar alabilmek ve uygulayabilmek için büyük imkandır. Bu ulusal ve yerel basın için önemlidir. Yerel basın her zaman alanda, o yörenin ve çevrenin iliklerine kadar nüfuz etme imkanına sahip. Bazen ulusal basında doğru algılanmamış hususlar, yerel basında halka yakın olduğu için daha iyi anlatılabilir" dedi.

"TÜRKİYE ÖNEMLİ DÖNÜŞÜMLER YAŞIYOR"
Davutoğlu, 8 yılda Türkiye'nin son 150-200 yılın en önemli dönüşümlerini yaşadığını ifade ederek, "Dünya son 20 yıl içinde çok önemli olaylara şahit oldu. 11 Eylül'den Irak savaşına, Kafkaslar'daki gerilimlerden nükleer konulara, Ortadoğu'daki gelişimlere kadar olağanüstü gelişimlerin yaşandığı bir dönemde bulunuyoruz. Türkiye bu gelişimlerin ortasında. Dünya gündeminde BM'de, AB'de 10 konu varsa 9 tanesi Türkiye'yi ilgilendirir. Dünya ekonomisi büyük bir değişim yaşıyor. Uluslararası ekonomik kriz sonrası ekonomi ve siyaset yeniden yapılanıyor. Türkiye dünyada ekonomide yükselen güçler arasında önemli bir yer elde etmiş durumda. Bizim bu geniş kapsamlı değişim ve gelişim sürecinde negatif etkilenme gibi bir durumda değil, yönlendirme şeklinde aktif rol almamız gerekir. Son 8 yılda bizim bütün gayretimiz, siyasi, ekonomik, kültürel alanda dünyada değişimin yönetici gücü olmak, onun akışını şekillendirip yön vermek. Biz siyasi hayatımızı, ekonomimizi buna göre şekillendirmek zorundayız. Biz önümüzdeki 12 yılı kayıp değil, sıçrama yaptığımız yıllar olması için şekillendirmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
Siyasette demokrasiyi bütün özellikleriyle kökleştirmek istediklerini kaydeden Bakan Davutoğlu, "Bu millet birilerinin terbiye edeceği ve tepeden verdiği emirlerle hareket edecek bir millet değildir. Bunun için yeni anayasa, sivil siyaset, özgürlük alanlarının gelişmesi, demokratikleşme çalışmaları, milletin hissiyatını, beklentilerini devletin siyasi karar mekanizmasına yerleştirmek, bir zümrenin değil milletin egemenlik kullanım alanını geliştirmek, demokrasiyi her an yaşanan daha sağlıklı ve katılımcı bir yapıya kavuşturmak. Ekonomideki hedefimiz sürükleyici, lokomotif bir ekonomik güç haline gelmek. Sadece kendi değil, çevre bölgelerin ekonomisini de sürükleyen, değişik havzaları harekete geçiren dünyanın önemli bir ekonomik gücü haline getirmek. İstiyoruz ki Türkiye ile Irak, Yunanistan, Mısır, Balkan ve Ortadoğu ekonomileri entegre hale gelsin. Böylece Türkiye'nin coğrafya imkanını ekonomik bir etki haline dönüştürmek istiyoruz" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.