Darbeciler yargılanmalı

Darbeciler yargılanmalı

Heda-Der Genel Başkanı Muammer Durmaz, 12 Eylül askeri darbesinin, yargılanabilmesi için şartlar oluşmuşken hala yargılanamıyor olmalarının ülke insanı açısından büyük bir acziyet olduğunu söyledi

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 187. kez bir araya geldi. Kayalıpark’ta gerçekleşen açıklamayı platform adına Heda-Der Genel Başkanı Muammer Durmaz yaptı.

Mısır'daki ''Hüsnü Mübarek yargılansın'' ayaklanmalarına değinen Muammer Durmaz, ''Evet! Yargılansın, suçsuzsa cezalandırılmasın. Ama suçluysa, onların da cezalandırılabileceğini herkes bilsin. La yüs’el yoktur. Sadece yaratan fiillerinden dolayı sorgulanamaz. Mısır’ın zalim diktatörü devrik lider Hüsnü Mübarek’in yargılanması için Mısır halkı tekrar sokaklara dökülüyor. Yaptığı zulümlerin, baskı ve diktatörlüğün hesabının sorulmasını istiyor. Onun da bir insan olduğu, işlemiş olduğu suçların cezalandırılabileceğini söylüyor. Yani diktatörün yargılanamaz, sorgulanamaz, hesaba çekilemez olduğu görüşünü reddediyor” dedi. “12 Eylül askeri darbesinin, diktatör liderlerinin yargılanabilmesi için şartlar oluşmuşken, yasal düzenlemeler yapılmışken, hala yargılanamıyor olmaları, ülkemiz insanı açısından büyük bir acziyettir” diyen Durmaz, şunları kaydetti: “12 Eylül darbesinin hayatta olan generalleri, yargı önüne çıkartılmalı, biran önce yargılanmalıdır. Ayrıca 28 Şubat gibi, postmodern darbelerin failleri de yargılanmalıdır. Bunların ötesinde geçmiş yıllarda yapılmış olan tüm askeri darbeler ve onların failleri sembolik olarak da olsa yargılanmalı ve suçları tespit edildiğinde sembolik olarak cezalandırılmalıdır. Bu kamu vicdanına karşı bir mecburiyettir. Yaşadığımız ülkede, yargılanamaz, sorgulanamaz kişi, kurum, kuruluş ve şahısların olması ülke insanına yönelik yapılan en büyük bir küçümsemedir.” Durmaz, NATO’nun Libya’ya olan müdahalesinin Libya’nın işgaline doğru gittiğini ifade eden Durmaz, NATO güçlerinin Libya’da direnişçileri de bombalaması ve kara harekâtından söz etmeye başlamasının endişeleri haklı çıkarmaya başladığını kaydetti. NATO’nun haçlı zihniyetinin günümüzdeki en kuvvetli uzantısı olduğunu ileri süren Durmaz, “Bu noktada Türkiye, bir an önce NATO ile ilişkilerini gözden geçirmeli, onun kötü emellerinin birer destekçisi olmaktan vazgeçmelidir. Afganistan’daki işgal kuvvetlerinin varlığının garantisi konumunda olan Karzai hükümetinin polis güçlerinin ülkemiz tarafından eğitileceği bilgilerinin gelmesi Kamu vicdanında işgalcilerin ortaklarını biz mi yetiştireceğiz şeklinde tepkiler almaktadır. Hükümeti bu yapmış olduğu işten vazgeçmeye davet ediyoruz. Bulanık suda balık avlamayı genel ilke edinen İsrail yönetimi Ortadoğu’daki karışıklardan istifade ederek Gazze’yi yeniden bombalamakta ve Kudüs’ü Şerif’in işgaline yönelik hesaplarını fiiliyata geçirmektedir. İsrail’le olan ilişkiler tamamıyla, ön koşulsuz kesilmeli, İslam dünyasının bu habis urunun destekçisi görünümünden bir an önce kurtulunmalıdır” dedi. açıklamanın ardından platform üyeleri 188. haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere sessizce dağıldı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.