Danimarka’dan Uyuşturmadan Kesime Yasak

Danimarka’dan Uyuşturmadan Kesime Yasak

Danimarka’da Gıda Bakanlığı Müslüman ve Yahudi toplumundan gelen tepkilere rağmen ‘uyuşturulmadan’ yapılacak hayvan kesimlerini yasakladı.

Danimarka’da Gıda Bakanlığı Müslüman ve Yahudi toplumundan gelen tepkilere rağmen ‘uyuşturulmadan’ yapılacak hayvan kesimlerini yasakladı.

Danimarka’da Gıda Bakanlığı Müslüman ve Yahudi toplumundan gelen tepkilere rağmen ‘uyuşturulmadan’ yapılacak hayvan kesimlerini yasakladı. 17 Şubat Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak yasaya göre Danimarka’da bundan böyle kesilecek bütün hayvanlar öncelikle uyuşturulacak daha sonra kesilecek.

Danimarka Türk Diyanet Vakfı, konuyla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada söz konusu düzenlemenin ‘Danimarka’da helal etin yasaklanması’ anlamına geleceğini ifade etmişti. Danimarka Yahudi İnanç Toplumu ise söz konusu yasağın ‘inanç özgürlüğüne ters’ olduğunu ifade etti.

Düzenlemenin kabul edilmesinin akabinde bir açıklama yapan Danimarka Gıda Bakanı Dan Jørgensen ise "Danimarka’da son yıllarda zaten bayıltmadan hayvan kesimi yapılmıyordu. Mevcut düzenlemeyle bu durum resmiyet kazanmış oldu.” dedi.

YASAK AVRUPA BİRLİĞİ KANUNLARINA TERS

Danimarka’da yapılan düzenlemenin akabinde bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Tonio Borg yasağı kınadı. Borg uyuşturulmadan yapılacak kesimlerin yasaklanmasının Avrupa Birliği kanunlarına ters olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği'nin, hayvanların korunmasıyla ilgili olarak yayınladığı 1099/2009 sayılı yönetmeliğinde genel kural olarak "uyuşturma yöntemiyle öldürme" desteklense de birliğe üye ülkelerin dini inançlara saygı göstererek bu konuda istisna tanımalarına yeşil ışık yakılıyor.

Toplam nüfusu 5,5 milyon olan Danimarka’da 250 bin Müslüman ve 6,500 Yahudi’nin yaşadığı belirtiliyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.