Dalda Kalan Narlar Ekşi Yapıldı

Dalda Kalan Narlar Ekşi Yapıldı

Mersin’in Silifke ilçesinde satılamayan narlar dalında kaldı. Toplanan narlar köylülerce nar ekşisi yapılıyor.

Mersin’in Silifke ilçesinde satılamayan narlar dalında kaldı. Toplanan narlar köylülerce nar ekşisi yapılıyor.

Silifke ilçesine bağlı Değirmendere köyünde nar üreticileri nar fiyatlarının çok düşük olması nedeniyle dalında kalan sofralık narları nar ekşisi yapıyor. 50-60 kuruştan alıcı bulan sofralık narlar, zayi olmaması için ekşi yapılıyor.

Her yıl narların 1 ila 1.5 TL arasında satıldığını belirten köylüler, bu yıl narın neden para etmediğini merak ediyor. Dalında duran sofralık narların her geçen gün çatlayıp telef olmaya başlamasına dayanamayan köylüler topladıkların narların suyunu çıkartıp nar ekşisi yapıyor. Eziyetli bir iş olan nar ekşisi yapmanın büyük sabır ve emek istediğinin altını çizen köylüler, nar ekşisinin kilosunu 20 TL’den aşağı vermediklerini, pazarını da kendilerinin oluşturduklarını söylediler. Doğudan batıya her yere nar ekşisi gönderdiklerini, bazen alıcıların köye kadar gelip aldığını, bezen de eş dost aracılığıyla sattıklarını kaydettiler.

Tamamen doğal ortamda yapılan nar ekşisinin yoğun talep gördüğünü de belirten köylüler, “Narı dalından toplar, tek tek içini çıkarttıktan sonra çuvallara doldurur ayaklarımıza giydiğimiz çizme ile çiğner, suyunu çıkartırız. Çıkan nar suyunu ise odun ateşinde kazanlarda kaynatırız. Kaynayarak koyulaşan nar suyu ekşi kıvamına gelince kazanları boşaltır kışın satmak için evlerimizde bekletiriz." şeklinde ekşi yapımını anlattılar.

NAR EKŞİSİ ZEYTİNYAĞI GİBİDİR. KOKMAZ ESKİMEZ

Nar ekşisinin ömrünü de uzun olduğun belirten Köylüler, “Nar ekşisini yapar ambarlarımıza koyarız. Aynı zeytinyağı gibidir. Ne kokar ne bayatlar. Yıllarca beklettikten sonra bile yeseniz ilk günkü tadını alırsınız. Bu nedenle özellikle bizim yöremizde her sofrada olmazsa olmazları arasındadır” ifadelerini kullanıyorlar. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.