Cumhuriyet Üniversitesi 40. Yılını Kutluyor

Cumhuriyet Üniversitesi 40. Yılını Kutluyor

Cumhuriyet Üniversitesi 40. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, 40.

Cumhuriyet Üniversitesi 40. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, 40. yıl nedeniyle 40 projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. Kocacık, 50 öğrenciyle eğitime başlayan üniversitenin bugün 16 fakülte ve 45 bini aşan öğrenci sayısı ile Türkiye’nin bütün renk ve eğilimlerinin temsil edildiği, bilimin ışığında yürüyen, sürekli gelişen ve daima daha iyiyi arayanların eseri olduğunu ifade etti.

Üniversitenin 40. yıldönümü nedeniyle Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık Atatürk anıtına çelenk sundu. Rektör Yardımcıları, Dekanlar ve Öğretim üyelerinin de katıldığı törende anıta çelenk sunulması ile saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşan Rektör Faruk Kocacık, Bundan 40 yıl önce 9 Şubat 1974 tarihinde kurulan Cumhuriyet Üniversitesi’nin bugün 16 Fakülte, 5 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 4 Enstitü ve 13 Meslek Yüksek Okulu ile Yaklaşık 45 bin öğrencisi, 3 Bin 332 akademik ve idari personeli ile köklü üniversitelerden birisi haline geldiğini söyledi.

Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından temeli atılan üniversitenin 50 öğrenciyle Tıp Fakültesi olarak hizmete başladığını söyleyen Kocacık, Cumhuriyet Üniversitesinin gösterdiği gelişim, yetiştirdiği öğrencileriyle sağlıktan, eğitime, sosyal bilimlerden mühendisliğe kadar her alanda öncülük ettiğini ve öncülük etmeye de devam edeceğini ifade etti. Üniversitenin Erasmus, Mevlana ve Farabi etkinlikleri, Teknoparkı TÜBİTAK projelerinden yararlanma oranları, bilimsel yayınlarıyla bölgenin gurur kaynağı haline geldiğini kaydeden Rektör Kocacık, şöyle devam etti: "Bilimsel araştırma faaliyetlerindeki performansı ile üniversitemiz TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projeleri başta olmak üzere uluslararası araştırma fonlarından ciddi paylar almaya başlamıştır. Öğretim üyelerimizin başarıları uluslararası bilimsel yayınları ve aldıkları ödüller ile kanıtlanmaktadır. Öğretim elemanlarımızın bu başarılarının artarak devam etmesi yönünde gereken her türlü destek üniversitemiz tarafından verilecektir."

Cumhuriyet Üniversitesi'nin kurulmasına emek veren 4 Eylül Üniversitesi kurma koruma ve yaşatma mensupları ile destek verenlere teşekkür eden Rektör Kocacık, "Üniversitenin binlerce yıllık geçmişe sahip bir kültür mozaiği olan, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ta Türkiye’nin bütün renk ve eğilimlerinin temsil edildiği, bilimin ışığında yürüyen üst düzey bilgi ve tecrübeleriyle donanmış kendine güvenen sorumluluk sahibi sürekli gelişen ve daima daha iyiyi arayan, gönüllü olarak emeklerini bir araya getirenlerin eseridir." şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle gerçekleştirmeyi planladıkları 40 proje ile birlik ve beraberlik temalarının ön planda olduğu sevgi şöleni içinde etkinlikler yapacaklarını etkinlerin sözlerine ekledi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.