Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün bahçesine 64 milyon TL gömüldü

Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün bahçesine 64 milyon TL gömüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bitlis'in Ahlat ilçesine yaptırdığı Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün bahçesine harcanan para dudak uçuklattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatıyla Bitlis'in Ahlat ilçesine yaptırılan Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün maliyeti konuşulurken sadece bahçesine bütçeden ayrılan para da dikkatlerden kaçmadı.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker'in bütçeden Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün bahçesi için 64 milyon TL harcandığı iddia etti. Toker yazısında "Ocak-kasım döneminde bütçeden bahçe malzemesi, yapım ve bakımı için harcanan paranın 64 milyon TL'yi geçtiği ortaya çıkıyor" bilgisini paylaşırken "Bütçe harcamalarında son dönem dikkatli baktığımız kalemlerden biri 'bahçe malzemesi alımları ile yapım ve bakım giderleri'. Neden dikkatli baktığımızın cevabı ise sayısı ve hacmi artan saraylarla bağlantılı.

Beştepe'dekine külliye, Okluk'takine yerleşke dediklerine bakmayın. Her ikisinde de (Ahlat'ı da eklemek lazım) peyzaj projelerine büyük önem verildi. Sarayların yapımı, kamu binalarının devleşmesiyle birlikte devletin bahçe malzemesi ile yapım ve bakım giderleri büyük artış gösterdi.

Bütçe rakamlarına göre, kasım ayında bahçe malzemesi ve bakımı için 9 milyon 66 bin TL harcandı. Bu kalemden yapılan harcama geçen yılın aynı dönemi yani 2019 yılı kasım ayında 6 milyon 12 bin TL'ydi. Yaklaşık 3 milyon yani eski parayla 3 trilyon TL'lik bir artış var ki, sadece artış tutarı 1290 kişinin asgari ücretine denk." diye yazdı

Toker yazısının bir bölümünde söz konusu köşkle ilgili şunları kaydetti:

"Son veriyle birlikte ocak-kasım döneminde bütçeden bahçe malzemesi, yapım ve bakımı için harcanan paranın 64 milyon TL'yi geçtiği ortaya çıkıyor. Bu tutar 2019 yılı toplam bahçe harcamasının 4 milyon TL üzerinde (2019 yılı bahçe harcaması 60.7 milyon TL'ydi.)"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.