Çocuklara kurbanı anlatın

Çocuklara kurbanı anlatın

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İl Müftüsü Şükrü Özbuğday yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı.

Kurban Bayramı öncesinde uyarılarda bulunan İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, kesilen kurbanın artan parçalarının toprağa derince gömülmesi gerektiğini, ayrıca çocuklara da kurban ibadetinin inceliklerinin uygun bir dille anlatılması gerektiğini vurguladı

Perşembe günü idrak edeceğimiz Kurban Bayramı münasabetiyle Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, bayram için yapılan hazırlıklar ve vatandaşların kesim esnasında dikkat etmesi gereken hususlar noktasında bilgilendirme toplantısı yaptı. Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, düzenlediği basın toplantısıyla, bayrama günler kala yapılan hazırlıklar hakkında kamuoyuna bilgi verdi. Bu kapsamda sözlerine ilk olarak kurbanın kelime anlamına değinerek başlayan Özbuğday, kurbanın yakınlık, peyda etmek, Allah rızası için kesimde bulunmak olduğunu kaydetti. Kurbanın, toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tuttuğunu söyleyen İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, “Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda kurbanın bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür” dedi. Diğer taraftan kurban kesme ibadetinin besiciliği teşvik ettiğini de aktaran Özbuğday, “İşsizlere iş sahası açtığı, pazarlara canlılık getirdiği, kurban satan fakirlerin ve orta hallilerin durumlarının iyileştiği gerçeğini unutmamak gerekir” diye konuştu. Özbuğday, bayramın 1. günü kurban kesilen yerlerde Diyanet tarafından oluşturulan komisyonlar aracılığıyla; çevre temizliği, kesilecek olan kurbanın kesim yerine getirilişinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması gibi hususlarda, oluşturulan denetimlerin sıkı tutulacağını ifade etti.

'KESİM SONRASINDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPALIM'

Kesim işlemi tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalara da değinen Özbuğday, vatandaşlardan şunları istedi: “Kesim işlemi tamamlandıktan sonra çevre temizliğinin iyice yapılması, hayvanın artan parçalarının toprağa derince gömülmesi, mümkün olduğu ölçüde dışarıda hiçbir parçanın bırakılmaması gerekmektedir. Bu husus, kurbanlık hayvana ve kurban ibadetine karşı gösterilecek saygının bir gereği olduğu gibi, özellikle büyük şehirlerde ve kalabalık yerleşim birimlerinde sağlık kuralları ve çevre temizliği açısından son derece önemlidir.” Müftü Özbuğday sözlerine şu şekilde son verdi: “Üzerinde durulması gereken önemli hususlardan biri de çocuklardır. Çocukların ibadetleri kavrayabilmesi için erken yaşlarda bilgilendirilmeleri önemlidir. Ancak kuban ibadeti yerine getirilirken bıçak, kesme işlemi ve kan görme gibi olumsuzluklar bazı çocuklarda ters etki yapabilir. Bu konuda ebeveynlerin bilinçli olmaları gerekir.”

merhabahaber.com MUSTAFA GÜZEY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum