Çocuk Felcine Karşı 5 Yaş Altı Çocuklara Ek Aşı Yapılacak

Çocuk Felcine Karşı 5 Yaş Altı Çocuklara Ek Aşı Yapılacak

Sağlık Bakanlığı, Suriye’deki çocuk felci iddiaları üzerine harekete geçti. Mülteci kampları ve Suriye ile sınır olan illerde 5 yaş altı çocuklarda ek doz aşısı yapılacak.

Sağlık Bakanlığı, Suriye’deki çocuk felci iddiaları üzerine harekete geçti. Mülteci kampları ve Suriye ile sınır olan illerde 5 yaş altı çocuklarda ek doz aşısı yapılacak. Ayrıca, bölgeye giriş-çıkış yapanlar da aşılanacak. Aşı kampanyası ile ilgili hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı ve uygulama yakında başlatılacak.

Sağlık Bakanlığı, Suriye’de 14 yıl sonra çocuk felci vakalarına rastlandığı yönündeki haberlerle ilgili çalışma başlattı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Suriye’de Ekim ayı başından itibaren çocuk felci vakalarının görüldüğünü teyit etmesi üzerine harekete geçen bakanlık, vakaların Suriye’nin güneydoğusunda Irak ile komşuluğu olan bir bölgede ortaya çıktığını ve diğer bölgelerde şu ana kadar vaka tespit edilmediğini belirledi. Suriye’deki aşılama çalışmalarının son iki yıldır aksaması sebebiyle diğer bölgelerde de vakaların ortaya çıkmasının muhtemel olduğun ifade eden bakanlık, DSÖ tarafından bu durumun bir ‘halk sağlığı acili’ olarak değerlendirildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde çocuk felci vakası bulunmuyor. Bir süre önce Suriye’de çocuk felci salgını olabileceği duyumu alındıktan sonra Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bir değerlendirme yaparak, hastalık girişini engellemek üzere bazı tedbirlerin alınmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda, Suriye ile komşuluğu olan illerde yaşayan 5 yaş altındaki çocuklar ile kamplarda ve kamp dışında yaşayan Suriyeli çocuklara ek doz aşı yapılacak. Ayrıca, bölgeye giriş-çıkış yapanlar da aşılanacak. Aşı kampanyası ile ilgili hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı ve uygulama yakında başlatılacak.

Poliomyelit (çocuk felci) hastalığı, bazı çocuklarda kalıcı felce yol açabiliyor. Hastalık etkeni virüs, su ve besinlerle ağız yoluyla alınıyor. Hastalıktan korunmada en etkili yöntem aşılanmak. Türkiye'de 1963 yılından bu yana çocuk felci aşısı uygulanıyor. Türkiye'de son çocuk felci vakası 1998 yılında görüldü. Türkiye, 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ile birlikte çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası aldı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.