‘çobanın Bayramı’ Seferihisar’da Kutlanacak

‘çobanın Bayramı’ Seferihisar’da Kutlanacak

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında Türkiye'nin en büyük organizasyonu olan ‘İzmir Koyun Keçi Panayırı’ 20-21 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleşecek. Sektör temsilcileri ve üreticiler, Türkiye'nin en modern küçükbaş çiftliklerine...

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında Türkiye'nin en büyük organizasyonu olan ‘İzmir Koyun Keçi Panayırı’ 20-21 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleşecek. Sektör temsilcileri ve üreticiler, Türkiye'nin en modern küçükbaş çiftliklerine ev sahipliği yapan Seferihisar'da 4. kez düzenlenecek dev organizasyonda buluşacak.

Geçtiğimiz yıl 40 bin kişinin ziyaret ettiği İzmir Koyun Keçi Panayırına, bu yıl da Türkiye genelinde 7 bölge ve 81 ilden yoğun katılım bekleniyor. Canlı damızlık küçükbaş hayvan sergisi, süt ve süt teknolojileri, yem teknolojileri, hayvan sağlığı ve enerji sistemleri sergileriyle dikkat çeken organizasyon, bu anlamda yine Türkiye'de birçok ilki bünyesinde barındıracak. ‘Damızlık Küçükbaş Hayvan Pazarı’, Türkiye’nin küçükbaş yetiştiricilerine sağlayacağı iletişim ve yerinde görme ve seçme imkanının yanı sıra katılım artışı sağlamakla besicilerin buluşma noktası olacak. Kanaat önderleri, bakanlık temsilcileri ve bürokratların yanı sıra Türkiye genelindeki birlik başkanların da iştirak edeceği panayırda, koyun-keçi yetiştiricileri, sektördeki en son yenilikler ve teknolojik gelişmeleri uzman akademisyenlerin katılacağı paneller ile takip edecek. Küçükbaş hayvan sektörünün bilgi, deneyim ve teknoloji paylaşımında bulunmasını amaçlayan panayır, uzun vadede Türkiye’nin et, süt ve süt ürünleri alanında dünya ölçeğinde söz sahibi olmasını hedefliyor.

KUZU VE OĞLAK ETİ TANITIM GRUBU’NUN TANITIMI YAPILACAK

Panayır kapsamında, İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin hazırladığı ‘Kuzu ve Oğlak Eti Tanıtım Grubu’ projesinin lansmanı gerçekleştirilecek. Yedi bölge, 81 ilden katılımın gerçekleşeceği panayıra, il ve ilçe ziyaretleri ile birlikte geniş katılım bekleniyor. Beş bin kişinin direkt davet edilip ulaşım organizasyonun yapılacağı etkinlikte, sektörde faal olan tüm paydaşların yanında; başta Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde bulunan koyun-keçi yetiştiricileri birliklerinin üye katılımları ile 4. İzmir Koyun&Keçi Panayırı’na sektörle doğrudan bağlantılı 20 bin toplamda ise 35 bin ziyaretçi bekleniyor. Koyun-keçi besiciliği ve yetiştiriciliği alanında yeni yatırımlara hazırlanan girişimciler için de büyük bir fırsat olacak organizasyon, sektöre adım atmak isteyen girişimcilerin; sektöre destek veren kurum temsilcileri, hali hazırda bu işi meslek olarak gerçekleştiren yetiştiriciler, bilim insanları ve akademisyenler ile buluşup fikir alışverişi yapmalarına zemin hazırlayacak.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.