Cizre Tso Başkanı Çağlı’nın Başbakan İle Görüşmesi Meyvesini Verdi

Cizre Tso Başkanı Çağlı’nın Başbakan İle Görüşmesi Meyvesini Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şerafettin Elçi Havalimanı açılışı esnasında katıldığı resmi açılışta, bölgesel sorunlara ilişkin bir dosya ileten Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı’nın çabaları sonuç vermeye başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şerafettin Elçi Havalimanı açılışı esnasında katıldığı resmi açılışta, bölgesel sorunlara ilişkin bir dosya ileten Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı’nın çabaları sonuç vermeye başladı.

Bu görüşme sonrası, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Irak'a sınır Hakkâri ve Şırnak'ta iki yeni sınır kapısının açılması için çalışmaların başladığını belirterek, orada sınır ticareti merkezlerinin oluşturulacağı mesajını verdi. Cizre TSO Başkanı Çağlı, TOBB 69.Genel Kurulu'nda bulunduğu Ankara’dan yaptığı yazılı açıklamada şu bilgileri verdi: "Ticari veriler ışığında günlük 3 bin 500 aracın geçtiği 13 milyar doları geçen ticaret hacmine sahip Habur Gümrük Kapısı’nın yetersiz ve hizmet vermekten uzak olduğunu ifade ederek, bu kapıların iyileştirilmeleri konusunda Başbakan'dan ricada bulunduk. Başbakan Erdoğan konuyla ilgileneceğini belirtti. Başbakan'a sunduğumuz dosyada en önemli başlık olarak, Habur Gümrük Kapısı ve sınır ticaretine ilişkin taleplerde bulunduk. Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın yaptığı açıklamaları, girişimlerimize bir adım olarak gördük. Bu sebeple Sayın Başbakanım Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya teşekkür ederiz.”

"SINIR TİCARETİ ‘SİNİR TİCARETİ’NE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA"

Irak'ın Türkiye için çok büyük bir pazar olduğunu belirten Çağlı, “İlimizin bulunduğu coğrafik konum sınır ticareti yerine, sinir ticaretine dönüşmüş bulunmaktadır. Vatandaşlar bize gelerek işleyişle ilgili sıkıntılarını dile getiriyorlar. Biz bu sorunlara çözüm ve uzlaşı odaklı yaklaşmayı hedefledik. Yeni düzenlemelerin getirilmesi için önerilerde bulunarak, her ortamda istişarelere devam edeceğiz. Çünkü üç ülkeye sınır olmamıza rağmen, Türkiye’de işsizlik oranının en yüksek olduğu illerin başında yüzde 15,3’le Şırnak gelmektedir. Halkımız hiçbir üretim olmayan bir ortamda yaşıyor. Üretime ya da istihdama yönelik ciddi adımlar şu ana kadar atılmadı. İnsanlarımız işsiz geziyor veya batıdaki bir ile giderek ailesinin bütçesine ekonomik katkı sağlamaya çalışıyor. Eğer, bölgede sınır ticaretinde iyileştirilmeler yapılırsa, bu insanlarımız batıya gitmeden kendi evinde çalışabilecektir.” açıklamasında bulundu.

"BARIŞ SÜRECİ CİZRE’YE VE BÖLGEYE HER YÖNDEN KATKI SUNACAKTIR"

Başkan Süleyman Çağlı açıklamasında şunları dile getirdi: “Barış süreci bölgeye her yönden katkı sunacaktır. Biz bunun inancındayız. Aynı zamanda Cizre'de turizmin gelişmesine ve turist sayılarının fazlalaşacağına inanıyoruz. Cizre tarih kokan bir yerdir. Bu tarihe hepimiz sahip çıkmalıyız. Gerek doğa güzellikleriyle, gerek turistik yerleriyle insanların gezip dolaşacağı çok değerli yerlere sahibiz. Tahmin ediyorum hava limanımızın açılmasıyla ziyaretçi sayısı artacaktır. Artık insanlar rahatlıkla gezip dolaşacaklardır. Barış süreci olumlu sonuçlanırsa işsizlikte bir nevi rahatlayacaktır. Doğuya büyük yatırımların yapılmasını istiyoruz. Yapılacağından da eminiz. Barış sürecini sonuna kadar destekliyoruz. Bunun bir an önce sonuca bağlanması gerekiyor.” CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.