Çin'in yeni lideri Xi Jinping oldu

Çin'in yeni lideri Xi Jinping oldu

Çin'in tarihi kongresinde Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping, ÇKP Genel Sekreteri oldu. Politbüro sayısı 9'dan 7'ye düştü. Şi, 'Çin'in dünyayı, dünyanın da Çin'i daha iyi anlamasına ihtiyaç var'

 Çin siyasi tarihinin en önemli kongrelerinden olan Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nin ardından ÇKP Merkez Komitesi; Devlet Başkanı Yardımcısı Şi Cinping'i (Xi Jinping) ÇKP Genel Sekreteri olarak seçti.
 
Başkent Pekin'de Büyük Halk Salonu'da gerçekleştirilen toplantıda ÇKP Merkez Komitesi üyelerince partinin merkez komitesi daimi üyeleri (politbüro) belirlendi.
 
ÇKP'nin yeni yönetiminin kamuoyuna ilan edildiği basın toplantısına katılan AA muhabiri, politbüro daimi üyelerinin sayısının 9'dan 7'ye düşürüldüğünü bildirdi.
 
Politbüro daimi üyeleri arasında yeni ÇKP Genel Sekreteri Şi Cinping'in yanı sıra Li Kıçiang, Cang Dıciang, Yu Cıngşıng, Liu Yunşan, Van Çişan ve Cang Gaoli yeni üyeler olarak belirlendi.
 
Eski politbüro daimi üyelerinden 7'sinin yaş haddinden, 2'sinin ise iki dönem üst üste üye oldukları için görevlerini ''gençlere devrettiği'' ifade ediliyor.
 
Zira, Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, dün kongrenin kapanışında yaptığı konuşmada bu durumun sinyalini vererek, ''Yaşlı lider ile genç liderler yer değiştirdi'' diye konuşmuştu.
 
Çin'de yeni yöneticilerin açıklandığı toplantıda konuşan ve üyeleri tanıtan Şi Cinping, ''Çin'in dünyayı, dünyanın da Çin'i daha iyi anlamasına ihtiyaç var'' diye konuştu.
 
HER ŞEY ÇIKIŞ SIRASINA GÖRE
 
Başkent Pekin'deki Halkın Büyük Salonu'nda yapılan törende, Xi Jinping Politbüro Daimi Komitesi'nin en önünde sahneye çıktı.

Sahneye en önde çıkması, Xi Jinping'in Komünist Parti'nin en üst düzey ismi olduğuna işaret ediyor.

Xi Jinping, Çin'in büyük bir ekonomik büyüme yakaladığı Hu Jintao'nun yerine iktidara gelecek.

Sahnede Xi'yi Li Keqiang takip etti. Bu, Li'nin Başbakan Wen Jiabao'nun yerine geçeceği anlamına geliyor.

Daha sonra da sırasıyla beş isim, Başbakan Yardımcısı Zhang Dejiang, Komünist Parti'nin Şangay lideri Ju Zhengsheng, Propaganda sorumlusu Liu Yunshan, Başbakan Yardımcısı Wang Qishan ve Tianjin Parti lideri Zhang Gaoli çıktı.
Böylelikle Politbüro Daimi Komitesi'nin sayısı dokuz kişiden, yedi kişiye indirilmiş oldu.

Xi törende yaptığı konuşmada, yeni lider kadrosunun büyük bir sorumluluk üstlendiğini söyledi. Xi görevlerinin birleşmek ve partiyle Çin halkını daha güçlü kılmak olduğunu belirtti.

Yolsuzlukla mücadele

Xi "Halkın daha iyi bir yaşam arzusu uğruna mücadele etmeliyiz' dedi.

Yolsuzlukla mücadele edilmesi etmek zorunda olduklarını vurgulayan Xi Jinping, partideki disiplinin de geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Politbüro Daimi Komitesi, Komünist Parti Merkez Komitesi tarafından seçiliyor. Ancak gerçekte, kararlar önceden alınıyor.

Yeni lider kadrosu, gelecek bir kaç ay içinde aşamalı olarak görevlerini devralacak.
Hu Jintao'nun görev süresi resmen, Mart 2013'teki yıllık parlamento oturumunda dolacak.

Komünist Parti'nin eski Şangay lideri olan Xi Jinping 2007'de politbüro üyeliğine atanmıştı.

Komünist devrimi yapan kadrodan bir ismin akrabası olan Xi, neredeyse 40 yıldır parti üyesi.

59 yaşındaki Xi Jinping'in, Hu Jintao'nun selefi Jiang Zemin'e yakın bir isim olduğu, Hu'nun ise aslında halef olarak Li Keqiang'ı tercih ettiği belirtiliyor.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.