Çiller: 28 Şubat'ın maliyeti 251 milyar dolar

Çiller: 28 Şubat'ın maliyeti 251 milyar dolar

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na konuşan Tansu Çiller, 28 Şubat'ın nasıl bir darbe olduğunu açıkladı.

Ne zaman Türkiye'nin borçları gündeme gelse hep o yapılamayan özelleştirme akıllara gelir. 1990'lı yıllarda Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde PTT'nin özelleştirilmesi gündeme gelmişti. Eğer Türkiye o dönemde PTT'yi özelleştirebilseydi, oradan gelecek para ile bütün dış borçlarını kapatabilecekti. Ancak olmadı. Geçtiğimiz günlerde Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na konuşan Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, PTT özelleştirilmesini hatırlattı. Çiller, eğer PTT özellleştirilseydi Türkiye'nin tüm borçları silinebilirdi dedi.
 
Tansu Çiller, 28 Şubat postmodern darbesinin ülke ekonomisine 251 milyar TL'ye malolduğunu ve bu faturayı maalesef milletin ödediğini de belirtti.
 
28 Şubat böyle değil, 28 Şubat tankla tüfekle yapılmadı, Meclisin önüne gelmedi tanklar. Eğer gelseydi, hiç kuşkum yok ki siyasetçi onu durdurmak için üstüne çıkardı, o tankların üstüne çıkılırdı ama öyle olmadı. Bunun tam tersi... Evet, Sincan'da tanklar yürüdü ama gittiği yer bir tatbikat alanıydı, en azından öyle söylendi ve öyle de oldu, Meclis'e gelmedi. Ama onun yerine, görülüyor ki Meclis'in içine bir boğa salındı ve muleta da Doğru Yol Partisi'nin üstüne atıldı ve o darbelerle o parti parçalanarak o koalisyonun ve o Hükümetin düşürülmesi meselesi icra edildi ve bir süreç halinde de devam etti.''
 
Tansu Çiller'in konuşmasında öne çıkan bazı ifadeler şöyle:
 
''(Başbakan olduğu dönemde) Ben bir görüşmeyi yaptım İsrail'de. Yaptığım görüşme özellikle PKK konusunda istihbarat alışverişine ilişkindi ve bu istihbaratın çok gizli kalması gereği vardı, talep onlardan gelmiş bir talepti.
 
Darbenin geçmiş darbeler gibi tankla yapılmayacağını sezinliyordum. 'Arkadaşlarıma, 'Darbe oluyor zaten, eğer bekliyorsanız bundan başka bir şey olmayacak.' diyordum''
 
PTT'yi özelleştirebilseydik, Türkiye'nin bütün borçları silenebilirdi
 
2001 krizine giden sürecin tohumları 28 Şubat'ta ekildi.
 
JİTEM'i; Cumhurbaşkanı, Genelkurmay, Orgeneral Teoman Koman’a sordum. 'Cumhurbaşkanı, 'yok böyle bir şeyler' dedi.
 
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanıyken, başörtüsü yasaklarına çok şiddetle karşı çıktım."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.