Çılgın proje gereksiz

Çılgın proje gereksiz

Çılgın projenin gereksiz olduğunu belirten oda başkanları, kaynakların verimli kullanılmasını istedi. Çılgınlık yerine, işsizliği önleyecek yatırımların yapılması gerektiği vurgulanıyor

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran Genel Seçimi öncesi vaatlerinde İstanbul’a yönelik ‘çılgın projesi’ni açıkladı. Kamuoyu çılgın proje olarak nitelendirilen ‘Kanal İstanbul’un gereksiz olduğunu söylerken, Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’a bu yatırımlar yapılacaksa diğer şehirlerde ne tür projelerin gerçekleştirileceğini merak ediyor. Vatandaşlar çılgın projeye harcanacak parayla işsizliğin yüksek olduğu günümüzde işsizliği önleyecek yatırımların yapılmasının daha doğru olacağını belirtiyor. İnsanlar ayrıca Konya’ya da önemli projelerin yapılmasını istiyor.
‘ÇILGIN PROJE’ GEREKSİZ VE OY AMAÇLIDIR’
İstanbul’a yapılacak olan ve ‘çılgın’ olarak adlandırılan projeyi anlamakta güçlük çektiğini söyleyen Konya Mimarlar Odası Başkanı Serdar Işık, yapılması planlanan projenin gereksiz ve oy amaçlı olduğunu belirtti. Çılgın projeyi akla uygun olmayan proje olarak gördüğünü ifade eden Serdar Işık, “Yapılacak olan proje ne getirecek ve ne götürecek bunun iyi analiz edilmesi gerekir. Projede kanal yapılacakmış ve tankerler buradan geçecekmiş. Ancak Montörü Antlaşması’na göre bu yasak. Başbakanın projesi göz boyamak ve oy amaçlı bir projedir. Çılgın projenin yapılmasında 50 milyar dolar gibi bütçeden bahsediliyor. Bu parayla birçok; Güneydoğu Anadolu Projesi, Konya Ovası Projesi ve fabrika gibi istihdam oluşturacak yerler yapılır. Bizim ülke olarak gösterişten önce işsizliği önleyecek yatırım projeleri oluşturmalıyız. Ayrıca daha düne kadar İstanbul’un nüfusundan şikayet ediliyordu. Bu proje İstanbul nüfusunu daha da artıracak. Yapılacak olan proje gereksiz ve fuzuli masraftır. İstanbul’a bu proje yerine eski ve çarpık yapılanan evlerin yenilenmesi gerekir. İstanbul’a en büyük hizmet bu olacaktır” dedi.
İstanbul’a yapılacak olan proje yerine Anadolu şehirlerinin ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini de vurgulayan Işık, “Mesela Konya’nın birçok ihtiyacı bulunuyor. Dış çevre yolumuz yok. Konya’ya dış çevre yolu yapılmalı. Toplumsal ulaşım araçlarımız eski. Bu araçların yenilenmesi gerekir. Çılgın proje yerine akla uygun ihtiyaçları giderecek yatırımlar yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.
‘KONYA ARAZİLERİNİ SULAYACAK PROJE HAYATA GEÇİRİLMELİ’
Konya’nın tarım başkenti olduğunu belirten Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü de “Konya’nın gelişmesi için birçok projeye ihtiyacı bulunuyor. Şehrimizin kalkınması için geçen yıl Başbakan Konya Ovası Projesi (KOP)’un Devlet Planlama Teşkilatı programına alındığını söylemişti. Biz KOP’un bir an önce bitirilmesini bekliyoruz. Şehrimizin kalkınması için bu projenin bitirilmesi gerekir. Yöneticiler bu projeyi takip ederek arkalarında durmaları gerekir. KOP, 12 merhaleden oluşuyor. Konya çok geniş tarım arazilerine sahip bu merhaleler gerçekleştirildiğinde bölgemiz ve ülkemiz gelişecektir. Yöneticiler şehrimizin bu özelliğini kullanmaları gerekir” dedi. KOP’un hayata geçirildiğinde Konya tarım arazilerinin yüzde 100’e yakınının sulanabileceğini de belirten Faruk Çöklü, “Yöneticiler Konya’ya ehemmiyet vermeleri gerekir. Şehrimizin tarımsal özelliği göz önüne alınarak tarımsal projeler kazandırılması gerekir. Halk ve ziraat odası olarak biz yöneticilerden projeler konusunda, bizim şehirlerimize de bakmalarını istiyoruz” diye konuştu.
‘KONYA’NINDA BU TÜR PROJELERE İHTİYACI VAR’
Türkiye’nin en büyük şehrine yapılması planlanan çılgın projelere Konya’nın da ihtiyacı olduğunu dile getiren Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fetullah Arık ise, “Konya’nın da ihtiyacı olan alanlarda projelere ihtiyacı var. Mesela şehrimiz için hayati önem taşıyan yeraltı sularının korunmasına yönelik çalışmalar yapılmalı. Şehrimizde su transferinin içinde bulunduğu bir ‘Su Yönetmeliği’ gibi kurumların kurulması lazım. Bölgesel kalkınmamız için tarım arazileri çok önemli. Çiftçiler arazilerini sulamak için yeraltı sularını kullanıyor. Bu da yeraltı sularımızın her geçen gün azalmasına neden oluyor. Bu soruna çözüm üretilecek projelere Konya’nın ihtiyacı var” dedi. Yrd. Doç. Dr. Arık, ayrıca ülkenin kalkınması iç bölgelerdeki şehirlere de hayati önem taşıyan projelerin hazırlanarak hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
MUSTAFA AKÇA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.