Çılgın proje açıklandı

Çılgın proje açıklandı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sır gibi sakladığı ve herkesin merakla beklediği 'çılgın proje' açıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çılgın Proje olarak adlandırılan ''İstanbul Hazır Hedef 2023'' projesini açıkladı. Erdoğan, İstanbul'un içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşeceğini bildirdi.
Erdoğan'ın Harbiye Kongre Merkezi'nde projesi açıklıyor:
Sevgili vatandaşlar, bugün burada bizimle birlikte paylaştığımız işler için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Bir istanbul aşığı olarak İstanbul'u hayal şehir olarak tamamlayan Yahya Kemal özellikle İstanbul'a yazdığı deniz adlı şiirini hatırlıyorum...
Değerli kardeşlerim insan alemde hayal ettiği kadar yaşar. Alparsan bir hayal kurmuş anadolunun kapılarını araladı. Ertuğrul Gazi bir düş görmüş ve bu hayalin peşinde Osmanlı'nın tohumlarını atmıştır... Süleymaniye Mimar Sinan'ın hayallerini süslemiştir. Selimiye dünyamızın hayali olmuştur. Emsalsiz işlerin ardında hep hayal vardır. Çanakkale zaferi hayal kurabilen kumandanların eseridir...
İşte biz de milletimiz için hayal kurduk. Yoksulluğun tükendiği bir Türkiye hayali kurduk. Dayanışmanın hayalini kurduk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne olan ilgimiz verdiğimiğz önemin eseridir.
İşte böyle bir İstanbul hayali ile işbaşına geldik. Bülbül kokan bir istanbul için gecemizi gündüzümüze kattık. Parklarda bahçelerde yeşil alanlarda koşmaktı. Biz hayali gerçeğe dönüştürmek için uğraştık. Çöp dağları vardı iktidarda CHP vardı. Ümraniye'de çöpün patladığı 39 vatandaşın öldüğü Ümraniye'de CHP vardı. Suyun hayali ile kavrulan İstanbul'u suyla buluşturduk. Haliç'i temizledik. Bize Haliç'i doldurmanız gerekir diyorlardı. Bunu bize söyleyenler danıştığımız hocalarımızdı. Biz aradık araştırdık temizlenebileceğini öğrendik. Haliç'in içinden çamuru aldık taş ocaklarına taşıdık... Kamyonlarla değil borularla taşıdık. Orada kendimize 650 bin metrekarelik bir yeşil alan meydana getirdik. Kim çevreci CHP mi biz mi?
Şu an temiz bir haliç sağlıklı konutlar var. Hızlı akan bir trafik hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz. Hafif metroi metro, raylı sistemlerle İstanbul'u geleceğe taşıyoruz. Yılmadık yüksünmedik. Pınarhisar'da bile İstanbul rüyası Türkiye rüyası bizi gittikçe zenginleştirdi. Aylarca güçlü büyük itibarlı Türkiye'nin hayallerini kurduk. Hem hayal kurduk hem de milletin kurmasını sağladık. Biz konuşan düşüncelerini düzgünce ifade edebilen bir Türkiye hayalini kurduk. Başardık başarıyoruz, başaracağız...
Kendi yaşadığı şehirdeki üniversiteye giden öğrencilerin hayalini kurduk. Niçin olmasın dedik ve bunu da gerçekleştirdik. 89 yeni üniversite ile bu hayali gerçeğe dönüştürdük. Kitabını bulamayan yavrularımız vardı. Biz de bunları yaşadık. Onun için kitaplarımızı hazırlatıp her eğitim öğretim yılında hazır olacak dedilk. Her yıl kitaplar hazır olarak çocuklarımıza takdim ediliyor. Okul öncesi eğitim geldiğimizde yüzde 10'du şimdi yüzde 40, ilköğretimde yüzde 100, ortaöğretimde yüzde 60'ı geçtik. Türkiye'ye yakışan budur bunu yapacağız... 
Hastaneler kurduk. Paletli ambulanslar aldık. Her köye her eve Köydes ile su götürdük. Kömür taşıyan annelerin hayali bizim hayalimiz oldu. 69 ile gaz götürdük. Nerelerden nereye geldik. Her yer de söylüyorum. Hans, George, katherina , Helga yaşayacak da bu güzellikleri Ahmet Ayşe Fatma neden yaşamasın... Biz sizlerle gurur duyuyoruz. 15 bin km bölünmüş yolun hayalini kurduk. Şu anda Cumhuriyet tarihinde 6100 km bölünmüş yol varken biz 8 senede 13 bin 500 km yol yaptık. Şimdi ikinci 15 binin de startını verdik.
Çocukluğumda uçak nedir bilmezdim sesini duyduğumda sırt üstü yatar seyrederdim. Şimdi soruyorum artık uçağa binmek hayal mi? Artık uçaklar belli bir azınlığın belli bir kaymak tabakanın kullandığı olduğuından çıktı. Şimdi 1 saatlik mesafede yeni havaalanlarının adımları atılıyor.
Batıda ne varsa doğuda kuzeyde güneyde o var. Tüm Türkiye'ye modern bir ülke olarak bvakıyoruz. Olay bu...
Abdulmecid bir proje hazırladı ama tamamlamak biz torunlarına nasip oldu. Dedelerimize diyoruz ki siz bize ufuk oldunuz, yol gösterddiniz bununla ilerliyoruz. Marmarayı bitiyoruz bir de bunun yanı sıra diğer tüp geçiti bitirmiş olacağız...
Üçüncü köprü dedik hemen CHP'lilerin eteği tutuştu. Karşıyız dediler. Bu zihniyet birinci köprüye ikinciye marmaray'a da karşıydı. Bunlar kazılarda çıkan çanak çömlek yüzünden 2 yıl erteletti. İnsan öncelikli ise 4 yıl bir proje geciktirilmez. İnsanın yaşamında 4 yıl kayboldu. Ona bakan yok... Benim milletim prim vermedi vermyecek bunlara inanıyorum. Bolu dağı tüneli hayaldi. Burayı pateetes deposu mu yapalım yoksa burada LPG mi depolayalım diye konuıştular. Biz dedik ki bu iş bitecek. Çünkü biz Ferhatız biz bu dağları deleceğiz. Bolu'yu biz yaptık. Karadeniz Sahil Yolu 15 yılda bitiremedikleri yolun Ünye viyadükleri hariç samsundan sarp'a kadar bitirdik.
Bunun içerisinde 12 tane tünel var. Dağları delip geçmek bizim sanatımızdır. Hızlı tren hayaldi ama biz Ankara Eskişehir arasını bitirdik. Eskişehir İstanbul arasını bitiriyoruz... Biri çıktı Ankara Konya hızlı tren yapacağız, dedi. Biz Ankara Konya hızlı trenini normal seferlere başlatıyoruz. Ankara Konya arası 1 saat 15 dakikaya iniyor. Nereden nerelere geldik. Bu milletin hayalini ete kemiğe büründürdük ama biz de şimarmadık.
500 bin konut hedefini gerçekleştirdik. 10-15-20 yıl vade ile satıyoruz. Yeni hedefimiz 500 bin konut daha... Hiçbir imkanı olmayan fakir fukarayı biz şimdi büro ofis şeklinde tabir edilen 50 metrekare 1+1 aylık 100 TL taksitle 22 yıl vade yapacağız. Yeni evli olanlara 65 metrekare uygulaması ile bu yolu açacağız... Biz çeyizin bir kısmını da buna dahil edeceğiz.
Ay yıldızlı bayrağımızın bulunduğu her yerde onurla itibarla hayalleri gerçeğe dönüştürdük. Bu millete hayal pazarlayanlar defalarca hayal kırıklığı yaşadıklar. Biz hayalleri kısıtlamaktan ziyade onları gerçekleştiriyoruz. hayaller için tarih veriyoruz artık. Türkiye hazır hedef 2023 diyoruz. Milli Gelir 2023'te kişi başı 25 bin dolar olacak. İhracatımız 500 milyar dolara yükselecek. Türkiye'nin dört b ir yanını, biz Atatürk'ün partisi denenlere nispet, muassır medeniyetle seviyesine getireceğiz. Gazi demir ağlarla ördük dedi. Siz ne yaptınız? Şurayı da yaptık deyin. Biz ülkenin dört bir yanını hzılı tren ağları ile örmeye devam edeceğiz. Hedef Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak. 7 Basamak sıçramak bu... Kim ki İstanbul'a gelir uluslararası toplantılarda buluşuruz.
İşte bu medeniyet şehrine yeni bir hizmeti açıklamanın heyecanını yaşıyoruz. Açıklayacağım bu proje şahsımın olduğu kadar İstanbul'un idarecilerinin de bir hayalidir eskiden beri... Özellikle İndependent olayını yaşadığıumızda aylarca buyangın sürmüştü. Allah bize Başbakanlığı lütfettiklten sonra İBB Başkanım ile Ulaştırma Bakanımla belli yerlerde dolaştık. 10 yıllar boyunca bu hayali bir hedef olarak görmeye başladığımız söyledik. Milli geliri 2300 dolardan 10 bin doları aşmış Türkiye var. Artık kaynak sıkıntısı yok.
Türkiye 2023'e böyle büyük çılgın bir projeyle girmeyi fazlasıyla hak ediyor dedik.
KANAL İSTANBUL
Açıklayacağım proje çok boyutlu, enerji ulaştırma tarım eğitim istihdam projesidir. Bu bir şehircilik aile konut turizm projesidir. Bu bir çevre projesidir... İstanbul'u koruma projesidir. İki hususun altını çiziyorum. Biz uzun süredir proje üzerinde titizlikle dar çerçevede çalıştık. Her türlü haksızlığı önlemek adına projenin yerini gizli tutacağız. Sadece etüd 2 yıl sürecek.. Bazı değişikliklere uğrayacak...Dünyada nehir geçen ni e şehirler vardır. Ama deniz geçen tek şehir İstanbul'dur... İçinden iki deniz geçen şehre dönecek...
iKİ YARIM ADA bir ada oluşacak. Anadolu yakası bir yarımada. Yaklaşık 45 -50 km boyunca vbir kanal yapıyoruz. İstanbul'a Kanal İstanbul... Panama kanalı ile Süveyş Koring kanalı ile kıyas dahi kabul etmeyecek.
kanalın derinliğ 45 metre genişlik 140 metre tabanı 120 metre olacak. 300 bin detwate tonluk gemiler geçilebilecek... kanal üzerine yapılan köprülerde olacak.

DAHA ÖNCE NELER ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜ!
Erdoğan "İstanbul projesi olacak" dediği projeyi animasyonlar ve slaytlarla kamuoyuna tanıtacak.
Şimdiye kadar basında öne çıkan projeler şöyle:
Haliç’e Mega Kanal: Bu projeyle ortaya dev bir ada çıkacak. Türkiye’nin 3. büyüğü olacak bu ada Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerini içine alacak. Haliç’in devamında 15-20 kilometrelik bir kanalla bu ada Büyükdere’de Boğaz ile buluşacak.
Uygarlıklar Köprüsü: Çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti veren Murat Şaylan’ın blogunda yer verdiği bu projenin, Boğaz’ın iki köprüsünün arasına yapılması öngörülüyordu. Avrupa ve Anadolu yakalarında 4 ayak olacak. Bu ayaklar ortada, Boğaz’ın üstünde birleşecek ve büyük bir dairesel alan oluşacak. İstanbullular yürüyerek bu ayaklardan ortadaki geniş alana ulaşabilecek, burada yemek yiyip gezinti yapabilecek.
Ataşehir’e Selimiye: Bu alternatiflerin dışında, Mimar Sinan’ın Edirne’de yaptığı Selimiye Camii'nin birebir Ataşehir’de inşa edilmesinin “Erdoğan’ın çılgın projesi” olduğu da iddia edilmişti.
İLK ULUÇ YAZMIŞTI
'Çılgın proje'yi gündeme ilk Hıncal Uluç getirmişti. Başbakan'la telefon görüşmesi yapan Uluç köşesinde şunları yazmıştı: "İki cümle ile projenin adını söyledi. Telefon elimde dondum kaldım.. Bu İstanbul konusunda bugüne dek duyduğum en çılgın proje.. Biri bana "Bin proje say" dese, bin gün izin verse aklıma gelmez. Öyle çılgın.
Bu projeyi, bir TV canlı yayınında Türk ve Dünya (Dünya.. Bu sözcüğe dikkat edin. Şifre o.) kamuoyuna açıklamak Başbakanın hakkı.."
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.