Çikolata ve jelibonun ham maddesini Konya üretti! Milyonlarca dolar cebimizde kalacak

Çikolata ve jelibonun ham maddesini Konya üretti! Milyonlarca dolar cebimizde kalacak

Türkiye ve dünyada çikolata ve jelibonun ham maddesi büyük önem arz ederken Konya'da yerli ve milli üretim gerçekleştirildi. Bu kapsamda milyonlarca dolar Türkiye'nin kasasında kalacak

Türkiye ve dünya için büyük önem arz eden hammadde Konya'da üretildi. Söz konusu hammadde gıda sektöründe çok kullanılıyor. Konya'daki üniversitenin böylesine büyük bir başarıya imza atmış olması herkesi heyecanlandırdı.

cikolata-konya-jelibon.jpg

Beklendiği şekilde üretim devam ederse Türkiye milyonlarca dolar parayı yurtdışındaki firmalara ödemek zorunda kalmayacak. Hatta yapılan fazla üretim diğer ülkelere satılacak ve Türkiye bu işten milyonlarca dolar para kazanacak.

jelibon-konya.jpg

Bahsi geçer ürün en çok çikolata ve jelibon üretiminde kullanılıyor. Halkın ismine yabancı olmadığı jelatinden bahsediyoruz. Konya'daki üniversite yerli ve milli jelatin üretti.

Selçuk Üniversitesi Akşehir Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünün projesiyle hindi ve tavuk derisi ile kemiğinden, sığırdan elde edilene alternatif olabilecek jelatin üretildi.

aa-20230613-31416125-31416124-selcuk-universitesinde-tavuk-ve-hindi-kemigi-ile-derisinden-jelatin-uretildi.jpg

Gıda, sağlık ve kozmetik alanlarında yoğun olarak kullanılan jelatin üretiminde yurt dışına bağımlılığı azaltmak ve yeni teknikler oluşturmak amacıyla Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından çalışma başlatıldı.

"Piliç-Hindi Mekanik Ayırma İşlem Atıklarından Jelatin Üretimi ve Şekerleme Ürünlerinde Kullanımı" projesine iki özel sanayi kuruluşunun yanında Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile Yıldız Teknik Üniversitesi de destek verdi.

aa-20230613-31416125-31416122-selcuk-universitesinde-tavuk-ve-hindi-kemigi-ile-derisinden-jelatin-uretildi.jpg

Patent başvurusu yapılan çalışma bilim çevresinde uluslararası en yüksek Q1 sınıfında yer alan "Journal Of The Science Food And Agriculture" bilimsel dergisinde nisanda yayınlandı. Hindi yan ürünleriyle başlayan çalışmaya zaman içinde piliç yan ürünleri de dahil edildi.

aa-20230613-31416125-31416121-selcuk-universitesinde-tavuk-ve-hindi-kemigi-ile-derisinden-jelatin-uretildi.jpg

Türkiye'nin ihtiyacı olan üretimin tamamını gerçekleştiremediğini vurgulayan Kurt, şunları kaydetti:

"İhtiyacımızın yaklaşık 15-20 bin tonluk kısmı yurt dışından karşılanmaktadır. Jelatin, üretiminde kullanılan kaynak nedeniyle kuşkuyla bakılan bir maddedir. Biz ülkemizin ihtiyaçlarına alternatif bir ham madde sunmak hem de bu kuşkuları ortadan kaldırabilmek için kanatlı sektörünün yan ürünleriyle jelatin üretmeyi hedefledik. Özellikle son zamanlarda reyonlarda hindi ürünlerinin arttığını gözlüyoruz. Buradan yan ürünlerinin de arttığını çıkarabiliriz. Hindi ve piliç jelatin üretimi için önemli bir kolajen kaynağıdır. Çalışma sayesinde kanatlı sektörünün en önemli iki ham maddesiyle jelatin üretimi gerçekleştirebileceğiz."

Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birçok özelliğiyle sığır jelatinine alternatif oluşturacağını belirledik. Hatta bazı özellikleriyle hindi jelatininin öne çıktığını da tespit ettik. Projemizin ürün bazında değerlendirilebilmesi için üniversite sanayi iş birliği içinde yumuşak şeker ürün denemelerimizi de bir sanayi kuruluşu ile gerçekleştirdik. Yaptığımız denemelerde sığır jelatinine alternatif kanatlı jelatini üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu proje çıktısı itibarıyla sığır jelatinine ek olarak ülkenin dışa bağlılığını azaltacak ileride jelatin ihraç etmenin önünü açacaktır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum