Çiftçiler, zararlarının karşılanmasını istiyor

Çiftçiler, zararlarının karşılanmasını istiyor

Derebucakta bulunan Gembos Ovası'nda su taşkınları sonucu ekili arazileri su altında kalan çiftçiler, Derebucak-İbradı-Antalya karayolunda oturma eylemi yaptı.

Son yağışların ardından tamamen dolan Derebucak Yılmaz Muslu Barajı'ndan Gembos Derivasyon Kanalları aracılığıyla Beyşehir Gölü'ne su salınırken, aynı zamanda ekili arazilerin bulunduğu Gembos Ovası'na da su bırakıldığını ve suyun taşkınlara sebep olduğunu ileri süren çiftçiler, araç konvoyları eşliğinde kornalar çalarak geldikleri Derebucak-İbradı-Antalya karayolu üzerinde oturma eylemi yapıp, zararlarının karşılanmasını talep ettiler. 
Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Dursun Ersözlü, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki çiftçinin zararının karşılanmasını istedi. 
Ekili arazilerin su altında kaldığını ve çiftçinin zor durumda olduğunu dile getiren Ersözlü, bölgeye yapılan yatırımlardan memnun olduklarını ancak, geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntıların tekrar yaşanmaya başlamasından dolayı üzgün olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti: 
''Şu anki tablodan memnun değiliz. Çiftçimiz taşkın sularından, ektiği ekinini göremiyor. İlgililerden çiftçimizin zararının karşılanmasını bekliyoruz. Gerekli önlemlerin alınarak bir daha böyle bir sıkıntının yaşanmamasını ve oda olarak çiftçimizin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.'' 
Gembos Ovası'nda ekili arazisi olduğunu belirten çiftçi Mustafa Gülcan, ''Yetkililer bölgedeki suların önünü kesip Beyşehir Gölü'ne akıtacaklarını ve Gembos'a bir litre su akıtmayacaklarını söylemişlerdi. Ancak, verdikleri sözü yerine getiremediler'' dedi. 
Ovanın yine ekili olduğu dönemde sular altında kaldığını belirten çiftçi Gülcan, şunları kaydetti: 
''Gembos Ovası yine eski günleri yaşamaya başladı. Gembos Ovası çiftçisi olarak koyunumuzu, ineğimizi satarak, kredi ile borçlanarak gübre ve tohum aldık ve verilen taahhütler üzerine bu ovaya ekim yaptık. 'Kanalları açtık, hiçbir tereddütünüz olmasın, ekiminizi yapın' diye taahhütte bulunanlar şimdi nerede? Zararımızın ve giderlerimizin karşılanmasını bekliyoruz.'' 
Çiftçilerin düzenlediği eyleme Göynem Belde Belediye Başkanı Abdurrahman Aslan ile Pınarbaşı Belde Belediye Başkanı Mehmet Toklu da destek verdi. 
Beyşehir Gölü'nü beslemenin yanında, Gembos Ovası'ndaki ekili arazileri su baskınlarından korumak amacıyla inşa edilen Derebucak Yılmaz Muslu Barajı'nın, 4 gündür aralıklarla devam eden yağışlar sonucu dolması üzerine, fazla su Gembos Derivasyonu'ndan tahliye kanalları aracılığıyla Beyşehir Gölü'ne akıtılmak istenirken taşkınlara neden olmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.