Çiftçide gübreleme telaşı

Çiftçide gübreleme telaşı

Yaygın olarak hububat ekiminin yapıldığı Beyşehir Gölü Havzası'nda çiftçiler tarlalarında gübreleme çalışmasına başladı.

Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Dursun Ersözlü, ürünün istenilen ölçüde gelişip yetişebilmesi için gübreleme faaliyetlerinin çok büyük önemli olduğunu söyledi. 
Tarlalara en geç nisan ayı sonuna kadar gübre atılması gerektiğini dile getiren 
Buğdayın daha gürbüz olması için gübrenin vazgeçilmez bir önemi olduğuna dikkati çeken Ersözlü, gübre gören ürünün gelişme sürecini erken tamamlayarak taneye etki yapacağını belirterek, ''Böylece ürünün hem tanesinden, hem de samanından yeterince istifade edilebilecek '' diye konuştu. 
Çiftçinin toprağı bilinçli ekmesinin yanı sıra bilinçli olarak gübre atması gerektiğine de vurgu yapan Ersözlü, bu konuda ziraat elemanlarından mutlaka destek alınmasının lazım geldiğini söyledi. 
Gerek Beyşehir Ziraat Odası, gerekse Tarım İlçe Müdürlüğü'nden gübreleme faaliyetleri konusunda teknik destek alınabileceğine işaret eden Ersözlü, şurları kaydetti: 
''Bu konuda çiftçimizin her zaman yanındayız. Çiftçimizin hangi mevsimde, ne kadar gübre atacağı konusunda mutlaka konunun uzmanından yardım alması gerekiyor. Buğday tarımında bilinçli ve dengeli bir gübreleme yapmak için üreticilerimiz, ekecekleri tarlayı temsil edecek şekilde, usulüne uygun alacakları toprak örneklerini analiz yaptırarak kendilerine önerilen tavsiyeye göre gübreleme yapmalıdır. Bu arada, ot mücadelesi de unutulmamalıdır. Bölgemizde tarımı bilinçli olarak yapan çiftçi oranı yüzde 30'u geçmemektedir. Oysa bu oranı çok daha yükseklere çıkardığımızda, bundan hem çiftçimiz karlı çıkacak, hem de bölge ve ülke ekonomisi istifade edecektir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.