Çiftçi yağış bekliyor!

Çiftçi yağış bekliyor!

Türkiye'nin hububat ambarı Konya Ovası'nda çiftçiler ekim hazırlıklarına başladı. Beklenen yağışların bir türlü gelmemesi ve artan girdi maliyetleri çiftçileri kara kara düşündürmeye başladı

Yaşanan mevsimsel kuraklık en çok hububat çiftçisini olumsuz etkiledi. Kuraklık yüzünden tarla hazırlama ve ekim işlemleri de sürekli öteleniyor. Bazı çiftçiler ise yaşanan kuraklığa rağmen hububat ekimine başladı. Bazı çiftçi kuru toprağa ekim yapıyor. Önümüzdeki günlerde ekimin artması bekleniyor, Mazot, gübre gibi tarımsal girdilerin artması yüzünden zor günler geçiren çiftçiler bir de kuraklık yüzünden sıkıntılı günler yaşamaya başladı. Taban gübresinde yaşanan fiyat artışı ve elektrik paralarını peşin alınması çiftçileri maddi anlamda darboğoza soktu. Taban gübresinin tonu 2400 TL’den satılıyor. Sertfikalı buğdayın tonu ise 2700 TL’den satılıyor. Bunun 400 TL’sini devlet destek olarak ödüyor. Girdi maliyetleri yüzünden çiftçiler kara kara düşünüyor.

EKİM KONUSUNDA ACELE ETMEYİN
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, çiftçinin gözünün havada olduğunu belirterek, çiftçilerin beklenen yağışlarının gelmemesi yüzünden ekim ve tarla hazırlama işlemlerini geciktirdiğini söyledi. Konya Ovası'nda hububat tarımının yüzde 78-80'inin kıraç arazilerde yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Soylu, "Konya'da beklenen yağışlarının gelmemesi ekimin ve tarla hazırlamanın ötelenmesine neden oldu. Çiftçilerimizin gözü havada. Yağış olmayınca çiftçimiz ekim yapmadı. Ovada hububat ekimi için çalışmalar hala başladı. Çok sıcak geçen bir yaz sezonundan sonra barajlarda da su sıkıntısı yaşanmaya başladı. Çiftçilerimize tavsiyemiz çok acele etmesinler. Kasım ayı ortalarına kadar beklemekte fayda var. Nemli dönemde tohum ile toprak buluşsun. Ekim sonuna ve Kasım ortasına kadar ekim yapılabilir. Toprak yatağı ekim için hazır olmalı. Acele edip de kötü toprak yatağına ekim yapmasınlar. Bu verimi de olumsuz etkiliyor" dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ SEZON BUĞDAYA İLGİ ARTACAK

Soylu, bu yıl buğdayda taban fiyatın yüksek açıklanmasının yeni sezonda buğdaya olan ilgiyi artıracağını söyledi. Konuyla ilgili Soylu şöyle devam etti, “Baharlık ürünlerde girdi maliyetlerin yüksekliği ve buğdayda taban fiyatın yüksek açıklanması nedeni ile bu yıl buğdaya ilginin artacağının beklendiğini tahmin ettiklerini söyledi. Özellikle taban fiyatlarının buğdayda bu yıl yükselmesi, sulu tarımda enerji maliyetlerindeki artış sebebi ile finansman sıkıntısı çeken çiftçilerin girdi maliyeti yüksek ürünlerden buğdaya doğru bir talep kayışının olması bekleniyor.”
ELEKTRİK FİYATLARI ÜRETİCİYİ ZORLUYOR
Girdi maliyetlerinin arttığına dikkat çeken Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPA-DER) Başkanı Ahmet Bestil, çiftçinin yağış beklediğini söyledi. "Dövizde yaşanan artış yüzünden özellikle gübre fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Elektrik fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Kazancımızın büyük bir kısmı elektrik ödemelerine gidiyor. Çiftçilerimiz toprak analizine göre gübreleme programı oluşturmalıdır. İhtiyaç kadar gübre atılmalıdır" diye konuştu. Çiftçinin sulu tarımda buğday yerine mısıra yöneldiğine dikkat çeken Bestil, "Türkiye buğdayda kritik eşiğe geldi. Buğday fiyatları yıllardır aynı fiyat neredeyse. Hükümet buğdayda teşviki artırmalı. Çiftçi buğdaydan daha fazla kazanç elde ettiği mısıra yöneliyor. Buğday konusunda çiftçimize daha fazla destek verilmeli" dedi.

İBRAHİM BÜYÜKEKEN

4-3ahmet-bestil-(1)_1024x768.jpgekim-hububat_1024x768.jpg4-2suleyman-soylu2.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.