Çiftçi, destekten umduğunu bulamadı

Çiftçi, destekten umduğunu bulamadı

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk, kuraklık ve küresel krizden dolayı nefes alamayacak duruma gelen çiftçilere, desteklemelerin de azaltıldığını söyledi.

2008 yılında tarımsal girdi fiyatlarının artması,  ürün fiyatlarının düşüşü, banka kredi borçları, kuraklık ve küresel ekonomik krizden dolayı zor duruma düşen çiftçiyi,  2008 yılı tarım desteklerinin indirilmesi ile üstesinden gelinmesi zor sıkıntılı günler bekliyor.

2009 yıl için  tarımsal destek bütçesinin 5.5 milyar TL olarak açıklandığını kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk, “Tarım için ayrılan kaynağın  yüzde 1.9 artışı sağlanırken ve bu artışın bile yetersiz olduğu düşünülürken, Tarımsal Destekleme Bütçesi’nden yüzde 10 kesintiye gidilmiştir. Bir kaç ay önce 2008 yılı ürünlerinin tarımsal destekleme primleri açıklanmıştı. IMF’nin talimatları ile 2008 yılı destekleme primlerini ortalama 3 kuruş düşürmüş ve prim miktarlarının 2006 yılının da gerisine gidilmesine neden olmuştur” dedi. Sürekli artan tarımsal girdi fiyatlarına karşın krizin etkisiyle ürünlerini zararına satmak zorunda kalan çiftçi borçlarını ödeyemez duruma geldiğine dikkat çeken Motuk, şunları söyledi: “2008 yılında ayçiçeğine ödenecek prim miktarı 21 kuruştan 18,9 kuruşa, mısıra ödenecek pirim ise 4 kuruştan 3,6 kuruşa, zeytinyağına ödenecek prim 21’den 18,9 kuruşa, buğdaya ödenecek prim 5’den 4,5 kuruşa düşürülmüştür. Sertifikalı tohumluk ve fidan desteklerinde ise yine yüzde 10 düşüş gerçekleşmiştir.”  Çiftçilerin destekleme bütçesinden yeterli desteği alamadığının altını çizen Motuk, “Zor günler yaşayan çiftçilerimiz desteklerin artmasını beklerken, destekleme bütçesinden sonra prim desteklerinin de kesilmesiyle hayal kırıklığı yaşamakta, sınırları zorlanmakta ve üretimden kopma noktasına getirilmektedir. Ülkemiz, üretimi desteklemeyen ve dışa bağımlılığı dayatan bir anlayışla faturasını ağır ödeyecektir” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum