Chp Manisa Milletvekili Öz: Üzüm Üreticisinin Zararından Ak Parti Sorumlu

Chp Manisa Milletvekili Öz: Üzüm Üreticisinin Zararından Ak Parti Sorumlu

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş'ı üzüm üreticisinin kafasını karıştırmakla itham etti. Öz, "Muzaffer Yurttaş yaptığı açıklama ile ne demek istiyor? Üreticimize 'neden bağ diktiniz, esas...

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş'ı üzüm üreticisinin kafasını karıştırmakla itham etti. Öz, "Muzaffer Yurttaş yaptığı açıklama ile ne demek istiyor? Üreticimize 'neden bağ diktiniz, esas suçlu sizsiniz' mi demek istiyor? Yoksa üreticiyi korumayan hükümet yüzünden suçun kendilerinde olduğunu kabul ederek suçluluk psikolojisi içinde mi hareket ediyor?" ifadesini kullandı.

Sakine Öz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Muzaffer Yurttaş'ın İran üzümü ile ilgili konuşmalarına gönderdemede bulunarak, şunları dile getirdi:

"O zaman Muzaffer Yurttaş, İran'dan gelen üzümlerin kimlerin işletmelerinde işlenip Türk üzümü diye ihraç edildiğini de bilmektedir. İran üzümü yüzünden üreticinin uğradığı geçen yılki zararında hükümet tarafından karşılanması gerekir. Geçen yıl bana 'üzüm 3,5 liranın altına düşerse getirin ben aşacağım' diyenlerden, üzüm 2,5 liranın altına düşünce bir daha sesleri çıkmadı. Şimdi aradan bir sene geçti, sorunlara kalıcı çözüm bulamadıkları gibi, hem üzüm fiyatıyla, hem de İran üzümünün açtığı yarayla, suçluluk psikolojisiyle açıklama yapıp duruyorlar. Planlamayı yapacak olan devlet, 12 yıldır da hükümet sizsiniz, planlamayı da siz yapacaksınız. Hem yeni dikilen bağlara dekar başına 100 lira destekleme verip teşvik ediyorsun, hem de üretim alanlarının arttığından şikâyet ediyorsunuz. 'Plansız dikim yapılıyor' diyorsunuz. Suçlusunuz, ya suçunuzu bastırmaya çalışıyorsunuz ya da durumdan siz de rahatsızsınız. Sayın Yurttaş, yaptığınız bu açıklama Taytan'daki, Çapaklı'daki Alahıdır ve Nuriye'deki üzümcünün sorununu çözmüyor."

Resmi verilere göre AK Parti'nin iktidara geldiği yıl TARİŞ'in alımlardaki payın yüzde 32,9 iken geçen 12 yıllık sürede bu oranın yüzde 6,7'ye düştüğünü belirten Öz, "Böyle olunca da üzüm fiyatlarının bu duruma düşmesinde yadırganacak bir durum yoktur. Muzaffer Yurttaş, geçen haftalarda yandaş bir işletmeye gidip müjdelerle üzüm ihracatçısına ton başına 150 lira verildiğini, bunun üreticiye de yansıyacağına inandığını söylemişti. Bu 150 liralık prim açıklandıktan sonra üzüm fiyatlarının artmasını bırakın, fiyatlar daha da geriye gitmiştir. Bizim önerimiz, bu 150 liralık primin doğrudan üreticimize ödenmesidir." dedi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.