Çetinsaya: Yök, Üniversiteler Arası Koordinasyonu Sağlamalı

Çetinsaya: Yök, Üniversiteler Arası Koordinasyonu Sağlamalı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, YÖK’ün kurulduğunda ülkede 27 üniversite varken bugün bu rakamın 175’e yükseldiğini söyledi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, YÖK’ün kurulduğunda ülkede 27 üniversite varken bugün bu rakamın 175’e yükseldiğini söyledi. Bugün 175 üniversite, 5 milyona yakın öğrenci ve 130 bin öğretim elemanı bulunduğunu belirten Çetinsaya, “Sayı büyümüş durumda. Bunun planlaması ve koordinasyonu ile kalite denetimi yapılmalı. Kamu kaynaklarının boş yere kullanılması ve ülkemizin yarınlarının dünya ile paralel planlanması için bu koordinasyon sağlanmalı. Mevzuat ve kurumsal yapısı dönüştürülsün ama çağdaş ülkelerdeki gibi bir koordinasyon merkezine ihtiyaç var.” diye konuştu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, özel bir televizyon programında kurum olarak yaptıkları '6 Kasım Açıklaması' ve 'Akademik Özgürlükler Bildirisi'ne ilişkin soruları cevapladı. YÖK’ün kurucularının kurumu ilk kurduklarında bir koordinasyon birimi olarak hayal ettiklerini anlatan Çetinsaya, “12 Eylül ortamı ve sonrası başka araçlara dönüşmüş. YÖK kurulduğunda ülkemizde 27 üniversite vardı. Bugün 175 üniversite, 5 milyona yakın öğrenci ve 130 bin öğretim elemanı var. Sayı büyümüş durumda, bunun planlaması ve koordinasyonu ile kalite denetimi yapılmalı. Kamu kaynaklarının boş yere kullanılması ve ülkemizin yarınlarının dünya ile paralel planlanması için bu koordinasyon sağlanmalı. Mevzuat ve kurumsal yapısı dönüştürülsün ama çağdaş ülkelerdeki gibi bir koordinasyon merkezine ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

YÖK olarak bugün 9 maddelik akademik özgürlük bildirisi yayımladıklarını anlatan Çetinsaya, şunları söyledi: “Akademik özgürlükler bizim olmazsa olmaz kavramlarımızdan. Medeniyetlerin ilerlemesi akademik özgürlüklerle çok yakından alakalı. Sosyal, siyasi ve iktisadi meselelerin tartışılacağı yerler üniversiteler. Çözüm sürecinde doğu ve güneydoğu illerinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdim. Bu ziyaretlerimde bunları dile getirdim. Geçmiş siyasi kültür, YÖK’ün imajını harap eden siyasi olaylar bugün kafalarda soru işareti yaratıyor. Bugün üniversitelerin buna hazır olduğunu düşünüyorum, olmasa bile kendini hazırlamalı.”

'Öğretim üyelerinin araştırma yapmaları için gerekli şartlara var mı?' şeklindeki soruya Çetinsaya, şu cevabı verdi: “Fiziki olarak iftihar edici bir durumdayız. Fonlar olarak ve laboratuvar altyapısı olarak iyiyiz. Buna fiziki imkanları da ekleyebiliriz. Özlük hakları meselesi konusunda dezavantajlı konumdayız. Akademik personelin özlük hakları dünyaya göre kıyaslanınca iyi durumda değil. En parlak beyinleri akademiye çekemiyoruz. Üniversitelerdeki kadroyu dolduramıyoruz. 2023 hedeflerine doğru yürüyeceksek en parlak beyinleri akademiye çekmeliyiz. Akademik özgürlük olmazsa olmazdır. Fiziki imkanlar, özlük hakları ve fikir özgürlüklerinin tartışıldığı zeminde Türkiye’nin yarınlarına umutla bakabiliriz.”

"4 MİLYON ULUSLARARASI ÖĞRENCİDEN SADECE 40 BİNİNİ KABUL EDİYORUZ"

Üniversitelerde yurt meselesinin önemli olduğuna değinen Çetinsaya şunları dile getirdi: “5 milyona ulaşan bir alan için mutlaka yurt sorunu çözülmeli. Yurt konusunda ülke genelinde önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar daha da hızlanmalı. Yabancı öğrenci politikası bağlamında yurt politikasını gözden geçirmeliyiz. Dünya genelinde 4 milyon uluslararası öğrenciden 40 binini kabul edebiliyoruz. Bunu 140 bine çıkarmaya çalışıyoruz. Yurt meselesi bu öğrenciler için sorun teşkil ediyor.”

Şiddet içermedikçe demokratik teamüller içinde her türlü eleştirinin normal olduğunu kaydeden Çetinsaya, “Bu türlü eleştiriler olmazsa olmazdır. Bugün YÖK’ü protesto eden arkadaşların protestosunu anlamlı buluyorum. YÖK’ün geçmişini savunamayız. Ama bunları artık nostaljik buluyorum. Bugünün sorunlarını çözmek için hep birlikte düşünmemiz ve kafa yormamız lazım.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.