Cep’te sanal dolandırıcılık

Cep’te sanal dolandırıcılık

Kaydı bulunmayan cep telefonlarının telekomünikasyon kurumu tarafından kapatılması karşısında sanal dolandırıcılar, cep telefonu seri numaralarını klonlayarak vatandaşları mağdur ediyor


Cep telefonu cihazlarının imei (seri no) numarasının klonlanmasına karşılık telefonun garanti altına alınması için garanti belgesiz ve faturasız telefon alınmaması gerektiğini ifade eden Bilişim Yöneticisi, Sivil Toplum Kuruluşları Aktivisti Kemal Özer, telefon alınırken cihaz üzerindeki seri numarası ile telefonda *#06# yazılınca ekrana gelen numaranın ve faturadaki numaranın aynı olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Tüketicileri cep telefonu alırken nelere dikkat etmeleri konusunda uyaran Özer, “Cep telefonu aldıktan sonra meydana gelebilecek problemlerde tüketicinin haklarını kullanabilmesi için bazı kurallara uyması gerekir. Nakit ödeme yapacaksa, faturaya bunu belirtmesi, alışveriş kredi kartı ile yapıldıysa kart slipinin saklanması bu konuda büyük önem taşıyor. Cihaza ait bütün belgelerin saklanması, kaybedilmemesi gerekir. Seyyar satıcılardan cep telefonu alınmamalıdır” dedi. Cep telefonunun arızalanması durumunda yetkili olmayan servislere baktırılmaması gerektiğini de söyleyen Özer, garanti kapsamına giren arızalı ürünün mutlaka yetkili servise verilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Yetkili servise bırakılan ürüne karşılık teslim tutanağı/formu alınması gerektiğini anlatan Özer, ürünü teslim alan yetkili ile birlikte, telefonun ekranında yazan seri numarasının tutanağa/forma yazılmasının sağlanması, yetkili servisten alınan telefonun da seri numarasının kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.
“FATURALI DA OLSA CEP TELEFONU KAÇAK OLABİLİR”
Telefonun klonlanması durumunda tüketicinin yapması gerekenleri de anlatan Özer, “Telefon faturalı da olsa kaçak olabilir. Bu tür durumlarda ayıbın fark edildiği tarihten itibaren, faturayla birlikte satıcıya müracaat edilerek, klonlanmış ürün klonlanmamış bir başka ürünle değiştirilebilir ya da iade edilebilir. Çünkü klonlama ‘gizlenmiş ayıp’tır. Klonlama işlemi bir servis ya da tamir atölyesinde yapılmışsa, servis formu ile klonlamayı yapan taraftan zararın karşılaması talep edilebilir” dedi. Tüketicileri “Satıcı ve servise hiçbir zaman ilk müracaatta fatura, servis formu ve garanti belgesinin aslını teslim etmeyin” diyerek uyaran Özer, tüketicilerin bu belgeleri kendisinde saklaması gerektiğini söyledi. Telefonu klonlanmış tüketicilerin kullanabilecekleri yasal hakları hakkında bilgi veren Kemal Özer, “Klonlanmış tüketici ikamet ettiği ilçe kaymakamlığında bulunan ‘Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne müracaat edip, bedel iadesi ya da ürünün ayıplı misliyle değişimi temin edilebilir” diye konuştu. Klonlama işleminin bilinçli bir eylem olduğunu ifade eden Özer, “Klonlama işlemi ithalatçı, satıcı, servis veya tüketici tarafından bilinçli yapılan bir eylem olup bu eylemi yapan tarafın tespiti gerekir. Bazen tüketici kasten seri numarasını kopyalama işlemi yaparak, satıcı veya servisi mağdur etmek istediği görülmektedir. Bu nedenle kopyalama işleminin bir ayıp mı yoksa tüketicinin kasıtlı bir eylemi mi olup olmadığının tespiti gerekmektedir. Dürüst tüketicinin belirtilen işlemleri yapması beklenir” ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.