Cemil Çiçek: Siyaset Toz Duman

Cemil Çiçek: Siyaset Toz Duman

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, siyasetin toz duman olduğunu, herkesin birinin lafından bir başka cevap üretmek suretiyle siyaset gündemi oluşturduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, siyasetin toz duman olduğunu, herkesin birinin lafından bir başka cevap üretmek suretiyle siyaset gündemi oluşturduğunu söyledi. Çiçek, öğrenci evi tartışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu. "Hukuk düzenindeki temel kural, bir şey yasak değilse serbesttir." diyen Çiçek, "Serbest alan içerisinde hukuka aykırı fiiller işleniyorsa bunun da bu hukuk çerçevesinde yapılacak iş ve işlemleri bellidir. Sorumluları bellidir, gereğini de onlar yapar.” dedi.

Cemil Çiçek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile katıldığı TBMM Mustafa Necati Kültür Evi'ndeki yağlı boya, seramik ve ebru sergisinin açılışı öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Öğrenci evi tartışmalarıyla ilgili bir soruya Çiçek, "Hukuk düzenindeki temel kural, bir şey yasak değilse serbesttir. Serbest alan içerisinde hukuka aykırı fiiller işleniyorsa bunun da bu hukuk çerçevesinde yapılacak iş ve işlemleri bellidir. Sorumluları bellidir, gereğini de onlar yapar. Eğer yürürlükteki kurallar, mevzuat, sorunlu olarak kabul edilen hususları yeteri kadar karşılamıyorsa o zaman da yine bununla ilgili hukuki düzenlemeler yapılır." karşılığını verdi.

SİYASET TOZ DUMAN

Çiçek, 'kız ve erkek öğrencilerin birlikte kaldığı öğrenci evlerine ilişkin yasal düzenleme tartışmaları konusunu nasıl değerlendirdiği' hakkında ise kendisinin bu tartışmaların içinde olmadığını ifade etti. Çiçek, kimin bu konuda ne konuştuğunu, gündemindeki yabancı misafirler ve başka işler sebebiyle bilmediğini kaydetti.

“Kim ne söyledi, buna karşı başkaları ne söyledi. Ancak bildiğim bir şey var. “ diyen Çiçek, siyasetin toz duman, herkesin birinin lafından bir başka cevap üretmek suretiyle siyaset gündemi oluşturduğuna dikkat çekti. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konumum gereği böyle bir gündemin içerisinde olmak istemiyorum. Ama bildiğim bir şey var. Bir hukuk devletinde herhangi bir fiil yasak değilse serbesttir, kuralı budur. Hukuk düzenindeki temel kural, bir şey yasak değilse serbesttir. Serbest alan içerisinde hukuka aykırı fiiller işleniyorsa bunun da bu hukuk çerçevesinde yapılacak iş ve işlemleri bellidir. Sorumluları bellidir, gereğini de onlar yapar. Eğer yürürlükteki kurallar, mevzuat, sorunlu olarak kabul edilen hususları yeteri kadar karşılamıyorsa o zaman da yine bununla ilgili olarak hukuki düzenlemeler yapılır. Bunda mutabıksak, geri kalanı siyasi değerlendirmedir. Kim nasıl değerlendirirse değerlendirsin ama evvela buna bakalım. Yani şu ülkede artık bir kısım çabalara, gayretlere, söylemlere hukuk çerçevesinde bakma alışkanlığını da kazanalım. Benim söyleyeceğim bu. Değilse sabahlara kadar kanun çıkarmanın bir anlamı yok, hukuk üretmenin bir anlamı yok. Eğer hukuka göre bir değerlendirme yapmayacaksak. Hukuka göre değerlendirme yapsak o kadar tartışmaya da gerek kalmaz bana kalırsa."

Tartışmalarda, Anayasa'nın 20. maddesinin de hatırlatıldığının belirtilmesi üzerine Çiçek, "Bu bu kadar. 20. maddesi, 30. maddesi fark etmez. Ben söyledim söyleyeceğimi. Bu kadarı yeter." ifadesini kullandı.

FARUK ÇELİK YORUM YAPMADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de aynı soruya, "yetkililerin söylenmesi gerekeni söylediğini, konunun çalışma hayatıyla ilgili olmadığı için bir değerlendirmede bulunmayacağı" şeklinde cevap verdi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.