Çelik: CHP marjinallerin vagonu oldu

Çelik: CHP marjinallerin vagonu oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Atatürk'ün partisine yakışıyor mu? Atatürk'ün partisi bugün marjinal grupların vagonu haline gelmiştir"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Bürokratik cumhuriyet alışkanlıklarını terk etmek istemeyenler, Türkiye 'nin bürokratik cumhuriyetten demokratik cumhuriyete geçişini hazmedemeyenler seslerini yükseltiyorlar” dedi. Çelik, Kanal 24'te canlı yayında, Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlaması sırasında Anıtkabir'e yürümek isteyenlere müdahalede bulunulmasını değerlendirdi.

Türkiye'de cumhuriyetin tehlikede olmadığını belirten Çelik, dünyada totaliter, sosyalist, teokratik, bürokratik ve demokratik cumhuriyetler olduğunu dile getirdi. Türkiye'de her geçen gün her şeyin normalleştiğini ve olması gerektiği hale geldiğini söyleyen Çelik, “Türkiye, bürokratik cumhuriyetten demokratik cumhuriyete doğru değişiyor ve dönüşüyor. Bürokratik cumhuriyet alışkanlıklarını terk etmek istemeyenler, Türkiye'nin bürokratik cumhuriyetten demokratik cumhuriyete geçişini hazmedemeyenler seslerini yükseltiyorlar. Esas kaygılı dedikleriniz bunlardır. Bakın, CHP İstanbul İl Başkanı tören alanındaki askerlere diyor ki, 'Sizin korumanız gereken cumhuriyete biz sahip çıkıyoruz'. Allah aşkına, asker cumhuriyeti nasıl korur? Cumhuriyet cumhura aittir. CHP'nin genlerinde şöyle bir alışkanlık var; cumhura rağmen cumhuriyet, halka rağmen halkçılık ve birileri eğer milletin iradesiyle iş başına gelir de onların hoşuna gitmez tarzda icraatı olursa, onu asker vasıtasıyla alaşağı edeceksiniz.”

CHP'nin askerin arkasına sığınarak siyaset yaptığını iddia eden Çelik, “Bu zihniyet, milletin koruduğu, sahiplendiği, milletin kendisini ait hissettiği bir cumhuriyeti istemiyor. Belli bir zümrenin cumhuriyeti olacak, sivil ve askeri bürokrasinin hegemonyası altında olacak, şeklen seçim de parlamento da olacak ve halk adam edilecek, halka devlet ideolojisi dayatılacak. Arzu ettikleri, özlemini duydukları cumhuriyet aslında bu cumhuriyettir. Yoksa Türkiye'de cumhuriyetten vazgeçip geriye gitme gibi bir şey söz konusu değil” diye konuştu.


“ ATATÜRK ’ÜN PARTİSİNE YAKIŞIYOR MU?”


Eski alışkanlıkların söküp atılmasının paslı çivilerin sökülüp atılmasından daha zor olduğunu vurgulayan Çelik, “Paslı çivileri söktüğünüz zaman gacur gucur ses çıkar. Bu çıkan gacur gucur seslerin esas sebebi budur. Türkiye normalleşiyor, demokratikleşiyor ve bu kitle bugünkü iktidarı iktidara getiren halk çoğunluğunu kiracı, sığıntı, göçmen gibi kabul eden bir zihniyet var” dedi.

Abdullah Gül 'ün cumhurbaşkanı seçilmesini önlemek, Türkiye'de karmaşa yaratmak için 2007'de Cumhuriyet mitingleri düzenlendiğini söyleyen Çelik, “CHP'nin Cumhuriyet mitinglerinden ders çıkarmadığı anlaşılıyor dedim. Meşru zeminlerde siyaset yapamayınca böyle marjinal gruplara sığınarak, onlara selam çakarak bir şey yaptığını zannediyor. Bu, Atatürk'ün partisine yakışıyor mu? Atatürk'ün partisi bugün marjinal grupların vagonu haline gelmiştir. Onlar lokomotif olmuştur, CHP bunların vagonu konumuna gelmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

“CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKMA İDDİASINA GÜLERİM"

 Çelik, siyasi partilerin, resmi bayramlara alternatif kutlamalar yapmasını doğru bulmadığını belirterek, bu tür girişimleri “maraza çıkarmak” olarak nitelendirdi.

Türkiye'nin başında, cumhurun memnuniyetini esas alan bir yönetimin bulunduğunu ifade eden Çelik, “CHP'nin, 'cumhuriyete sahip çıkmak, tehlikede olan bir milleti kurtarmak, kollamak' gibi bir iddiası varsa buna da gülerim” dedi.

Türkiye'nin Edirne'den Kars'a kadar şantiye haline gelen bir ülke olduğunu dile getiren Çelik, “Esas Cumhuriyete sahip çıkmak budur” görüşünü savundu.

Çelik, Ankara Valiliği'nin CHP'nin de destek verdiği etkinliğe yönelik kararı 29 Ekim törenlerinin huzur ve güvenlik içinde yapılması amacıyla aldığını, bunda da bir anormallik olmadığını kaydetti. (aa)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.