Çelik: Bir Cep Telefonu Gazze'de Bir Ailenin 6 Aylık Kıtlık İhtiyacını Karşılar

Çelik: Bir Cep Telefonu Gazze'de Bir Ailenin 6 Aylık Kıtlık İhtiyacını Karşılar

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgedeki sorunlara değinerek, "Bölgemiz tam bir cinnet geçiriyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgedeki sorunlara değinerek, "Bölgemiz tam bir cinnet geçiriyor. Katliamlar almış başına gidiyor. Sadece yeni çıkmış bir cep telefonuna verdiğiniz parayla Myanmar'da onlarca insanın hayatını kurtarabilirsiniz. Sadece küçük bir teknolojik alet ile Gazze'deki bir ailenin 6 aylık kıtlık ihtiyacını karşılayabiliriz." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Antalya'daki temasları kapsamında Ahmet Muhtar Kızıltan Sanat Galerisi ve Aşk-ı Nebi Sanat Olunca Sergisi açılışına katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Bakan Çelik, içinde bulunduğumuz çağın bilginin tavan yaptığı bir çağ olduğunu kaydetti. Ancak bilgi adına eylemin gerektiği gibi ortaya koyulamadığı bir çağ olduğunu aktaran Çelik, herkesin bir grup içinde yaşadığını, ama hayata dönük, bu grup içinden çıkıp bir duruş geliştiremediğini kaydetti. Geçmiş yüzyıllarda insanoğlunun temel problemi bilgiye, hakikate ve doğru olanın ne olduğuna ulaşmak olduğunu belirten Çelik, "Bu kadar zaman içerisinde insan hakları evrensel beyannamesi, anayasalar, pek çok metin ortaya çıktı. Bugün elimizin altındaki internet sayesinde bilgiye ulaşmayla insan arasında bir felsefe, fakat hiç alışık olmadığımız ve insanın tarihi açısından hiç beklemediğimiz bir şey ile karşı karşıya kaldık. Geçmiş yüzyıllarda yazılan metinlerde şu ifade ediliyordu; 'İnsanoğlu, bilgiye yeterince ulaşamıyordu, ulaşamadığı için hakikate ulaşamıyordu. İnsanoğlu bilgiye ulaşamadığı için hakikat adına yeryüzünde bir eylem ya da duyarlılık ortaya koyamıyordu. Bugün ise tam tersi bir durumla karşı karşıyayız. Bilgiye ne kadar çok ulaşırsak hakikatle aramızdaki tablo o kadar kalınlaşıyor. Bilgiye ne kadar çok ulaşırsak yetime el uzatmak, mazlumlara yardım etmek, duyarlılığımızı çoğaltmak, kalpten kalbe konuşmak konusundaki insanoğlunun ortaya koyduğu birikim giderek zayıflıyor." ifadelerini kullandı.

İnsanların giderek bilgi karmaşasının, bilgi yüklemesi içinde yalnızlaştığını belirten Bakan Ömer Çelik, geçmişte doğru olanın ne olduğu bilinmediği için acımasız savaşların çıktığını kaydetti. Bugün bilgi konusunda insanoğlunun temel duyarlılıklar konusunda hiç bir problem olmadığını belirten Çelik, "Ama gözümüzün önündeki bir coğrafyada Suriye insanlara açlıktan dolayı kedi köpek yiyebileceklerine dair fetva vermek zorunda kalıyor bütün alimler. Bütün insanlık da bunu seyrediyor. Bölgemiz tam bir cinnet geçiriyor, katliamlar almış başına gidiyor. Sadece yeni çıkmış bir cep telefonuna verdiğiniz parayla Myanmar'da onlarca insanın hayatını kurtarabilirsiniz. Sadece küçük bir teknolojik alet ile Gazze'deki bir ailenin 6 aylık kıtlık ihtiyacını karşılayabiliriz. Ama bunları bilmek maalesef bu çağda bunlar adına eylem üretmek anlamına gelmiyor. Burada eksik olan bir şey var, eksik olan şu, akıl hakkında, ruh hakkında yeterli bilgiye sahibiz ama bu yeterli bilgiyi bir hikmet havzasında değerlendiremiyoruz. Aklımızın ve ruhumuzun terbiye ihtiyacı var, aklımızın ve ruhumuzun teknolojiyle donanmış olmakla da bir takım değerler zimmetlenmesine ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

Açılan sanat merkezinin önemine değinen Çelik, buralardaki faaliyetlerin insanoğlunun ihtiyaç duyduğu, bugünkü yüzyılda büyük bir boşluk yaşadığı ve bu boşluk yüzünden de facianın içerisine yuvarlandığı tehditle baş etmenin tek yolu olduğunu kaydetti. Dünyada hiçbir şeyin tek başına kıymetli olmadığını belirten Çelik şunları söyledi: "Aklımızı kuvvetlendiriyoruz, bilgimizi doruğa çıkarıyoruz ama bilgi hikmet ağacına daldıysa, hikmetle donanmıyorsa hakikatle aramazdaki perdeyi kaldırmıyorsa, herhangi bir insana el uzatmamız için yapılması gereken eylem ile aramızdaki perdeyi kaldırmıyorsa o bilgi bizim için bir imkan ve kabiliyet olmaktan çıkıyor. Bir yük ve azaba dönüşüyor. Hiç bir şey tek başına bu dünyada kıymetli değildir. Onu kıymetli kılan hangi değer çerçevesinde yaşadığıdır. O değer çerçevesinde yaşayabilmesi için de aklın ve ruhun o değerle perdesiz bir şekilde buluşmaya ihtiyacı vardır. İşte bu merkezlerdeki faaliyetler büyük imkanlar sunuyor. Hele hele hiç bir kar amacı güdülmeksizin gençlerin hizmetine açılması hakikaten alkışlanacak bir şeydir."

Bakan Ömer Çelik, konuşmasının ardından sanat merkezini gezdi. Çelik, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.