Celal Doğan ve Dengir Fırat'tan 'başkanlık' açıklaması

Celal Doğan ve Dengir Fırat'tan 'başkanlık' açıklaması

HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat ve Celal Doğan'dan başkanlığa destek açıklamaları geldi.

7 Haziran seçimleri öncesi HDP'nin en önemli seçim sloganı "Seni başkan yaptırmayacağız" cümlesiydi.

Cumhuriyet gazetesinden Türey Köse'ye konuşan HDP'li vekillerin, 1 Kasım seçimi sonrası söylemlerinde yumuşamalar meydana geldi.

ABD VE MEKSİKA SİSTEMİ

HDP Mersin Milletvekil Dengir Mir Mehmet Fırat, "Amerika ve Meksika tipi başkanlık sistemlerinin tartışılabileceğini" vurgularken, HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan da Amerikan tipi başkanlık sisteminin tartışılabileceğini ifade ederken, bunu tartışmanın teslim olmak anlamına gelmeyeceğini söyledi.

TÜRK USULÜ BAŞKANLIĞA KARŞIYIZ

HDP Mersin Milletvekili Fırat, bütün sistemlerin tartışılabileceğini söyledi. Fırat, "Başkanlık, yarı başkanlık, meclis hükümeti veya parlamenter sistem... Hepsi tartışılabilir. Bizim karşı olduğumuz Türk usulü başkanlık sistemidir" dedi.

Fırat sözlerini şöyle sürdürdü: "Ortadoğu'da da başkanlık sistemleri var Saddam, Kaddafi gibi. Bizim karşı olduğumuz onlar gibi Türk tipi başkanlık sistemi. Güçlerin kesin olarak birbirinden ayrı olduğu kontrol mekanizmalarının işlediği bir sistem tartışılabilir. Ben şahsen Amerikan sistemine karşı değilim. Ama zannetmiyorum ki Erdoğan bunu kabul etsin. Sayın Cumhurbaşkanı bugün Obama'dan daha fazla yetki kullanıyor. Amerika sistemi gibi bir sistemi istemez, Ortadoğu tipi ister."

"MEKSİKA MODELİ DE UYGUN"

Fırat, Meksika modelini de uygun gördüğünü vurgularken, "Meksika 2000'lerde anayasasını yeniledi. Amerika'daki başkanlığı kopya etti. Tayyip Bey de bir ara Meksika modelinden bahsetti. Ama onun kastettiği eski diktacı modeldir. Amerikan modelini esas alıyorum ben. Meksika modeli de tartışılabilir" görüşünü dile getirdi.

Fırat, bu yönde bir anayasa değişikliğinin meclisten 500 oyla geçse bile referanduma götürülmesi gerektiğini vurguladı. Fırat, değerlendirmelerinin, "seni başkan yaptırmayacağız" söylemiyle çelişip çelişmediği sorusuna da "Biz Türk usulü anlamında söyledik. Seni diktatör yaptırmayacağız anlamındaydı. Çelişmez" karşılığını verdi

DOĞAN: HER SİSTEM TARTIŞILABİLİR

HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan da "Her sistem, her konu, her kurum tartışılabilir. Karşı çıkıp ya da yandaş olarak, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup zıtlaşıyoruz. Mademki yeni bir anayasaya ihtiyaç var herşey tartışılabilir" dedi.

Parlamenter demokratik rejimin de tartışılabileceğini de kaydeden Doğan, yüzde 10 barajı ve lider sultasının sakıncaları üzerinde durdu. Doğan, "Ülke için her sistem tartışılabilir ama Türkiye'ye getirilmek istenen Türk sistemi. Ben başkan oldum kanunları ben çıkartırım, hükümeti ben atarım demek olmaz. Amerika'da fren sistemi var. Kanun çıkarma yetkisi yok. Bunlar benim şahsi düşüncelerim. Tabii partim ne karar alırsa o yönde davranırız. HDP bütün zıt fikirlerin tartışılabildiği bir partidir. Tartışılabilir demek teslim olmak anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Doğan şunları söyledi: "Biz her konuda masaya oturacak kadar bilgi ve birikim sahibiyiz. Türkiye'de siyasi parti başkanları parlamenter rejimin hazzını asla tattırmadılar. Hepsi partiyi kendi malları ve mülkleri saydılar. İçinde halkın olmadığı bir sistem dayatılamaz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.