Çavuşoğlu’ndan Füle’ye Cevap: Doğru Ve Tam Bilgi İçin Bizimle Görüşün

Çavuşoğlu’ndan Füle’ye Cevap: Doğru Ve Tam Bilgi İçin Bizimle Görüşün

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB Komiseri Stefan Füle’ye seslenerek, ‘‘Komisyondaki muhataplarımdan, herhangi bir resmi açıklama yapmadan önce ülkemizdeki yasal değişikliklere ilişkin doğru ve tam bilgiye sahip olmalarını.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB Komiseri Stefan Füle’ye seslenerek, ‘‘Komisyondaki muhataplarımdan, herhangi bir resmi açıklama yapmadan önce ülkemizdeki yasal değişikliklere ilişkin doğru ve tam bilgiye sahip olmalarını ve özellikle bu kanalları kullanmalarını beklerim.’’ dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve kamuoyunda ‘internete sansür’ olarak adlandırılan 5651 Sayılı Kanunda yapılan düzenlemeye ilişkin açıklama yaptı. Çavuşoğlu, Avrupalı muhataplarına seslenerek, ‘‘İletişim kanallarının sonuna kadar açık olduğu bu samimi ortamda, Komisyondaki muhataplarımdan, herhangi bir resmi açıklama yapmadan önce ülkemizdeki yasal değişikliklere ilişkin doğru ve tam bilgiye sahip olmalarını ve özellikle bu kanalları kullanmalarını beklerim.’’ açıklamasında bulundu. AB Bakanlığı'nca hem Türkçe hem İngilizce yapılan yazılı açıklama şöyle:

‘‘İnternet konusundaki yeni yasal düzenlemenin temel gerekçesi, son derece dinamik bir alan olan internetin gerektirdiği ihtiyaçlara cevap verebilmektir. Kişilerin mahremiyetinin ihlalindeki artışı dikkate alan düzenleme, gizliliğin temini ve mahremiyete saygı hususlarında güvenlik artırıcı tedbirler getirmektedir. Düzenleme, ayrıca, internete erişimin kısıtlanmasında orantısallık ilkesini ön plana çıkarmaktadır. Erişim engeli, tüm internet sayfasını yasaklamak yerine sadece ilgili içeriğe yönelik olacaktır. Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı (TİB), telafisi güç zararların önüne geçebilmek için hassas konularda ve istisnai gizlilik durumlarıyla ilgili olarak erişimi sınırlandırabilir. Mağdur olduğunu iddia eden kişi 24 saat içinde sulh ceza mahkemesine başvurabilecek ve mahkemenin en geç 48 saat içinde vereceği karara göre engelleme devam edecek veya kalkacaktır. TİB’in internet erişiminin engellenmesi konusundaki yetki alanı ahlaka aykırı, müstehcen ve çocuk istismarına ilişkin konularla sınırlı olacaktır. Öte yandan, şu hususun altını da önemle çizmek istiyorum. Göreve başladığımdan bu yana Komiser Füle ile Strazburg’da ve Brüksel’de görüştüm. Siyasi diyalog toplantısı çerçevesinde bu pazartesi kendisiyle bir kez daha buluşacağız. Ayrıca, birçok telefon görüşmesi ve mektup teatisi de gerçekleştirdik. İletişim kanallarının sonuna kadar açık olduğu bu samimi ortamda, komisyondaki muhataplarımdan herhangi bir resmi açıklama yapmadan önce ülkemizdeki yasal değişikliklere ilişkin doğru ve tam bilgiye sahip olmalarını ve özellikle bu kanalları kullanmalarını beklerim.’’


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.