'Çarpık Beton Yapılaşma Köyleri De Çirkinleştiriyor'

'Çarpık Beton Yapılaşma Köyleri De Çirkinleştiriyor'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirlerde yaşanan çarpık betonarme bina yapılaşmanın doğal güzelliklere sahip köyleri de tehdit eder hale geldiğini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirlerde yaşanan çarpık betonarme bina yapılaşmanın doğal güzelliklere sahip köyleri de tehdit eder hale geldiğini söyledi. Kentleri, plansız projesiz konutlaşmadan kentsel dönüşüm projeleri ile kurtarmaya çalışırken, köylerin ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, köylerle yaşayan insanların konut yapmadaki betonarme eğilimlerini iyi yönetemedikleri taktirde şehirlerdeki çirkinliğin buralarda da yaygınlaşacağını kaydetti.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin geçtiğimiz salı günü Samsun’da gerçekleştirdiği Gelişen Kentler Zirvesi’ne katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, köylerdeki konutlaşma soruna dikkat çekmişti. Köylerin hızla çirkinleştiğini ifade eden Başkan Yılmaz, konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı’na konuştu. Ülke genelinde kötü şehirleşmenin önünün hızlı kentsel dönüşüm projeleri ile önlenmeye çalışıldığını ifade eden Başkan Yılmaz, kentlerle uğraşılırken köylerin de benzer çirkinleşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Şehirlerin yapılaşmada içine düştüğü düzensiz ve çirkin görüntüden kurtulması için zorlu ve pahalı sürece ihtiyaç duyulacağını söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Herkes köylerimizde o geleneksel inşaat malzemesi ve yapı türleri yerine şehirdeki betonarme binalara özeniyor. O kötü hantal, kötü, sıvasız boyasız, demirleri yukarıya doğru çıkmış, her s ene bir kat daha atarım diye düşünerek şehirlerde yaptığımız yapı türünü o güzelim doğa harikası köylerimizi kısa sürede çirkinleştirme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Çünkü köylerimiz hızla betonlaşıyor. Köylerimizdeki işimiz şehirlere göre daha kolay. Ama önlem alamazsak buraları da kaybedebiliriz. Büyükşehir Yasası ile köylerimiz köy olmaktan çıkıp artık mahalle olacak. Yani biz oralara ulaşımdan doğalgaza kadar her türlü yaşam konforunun gerektirdiği alt yapı imkanlarını sunarsak eğer insanların da oralarda konut yapma eğilimlerini tahrik edeceğiz. Bu konut yapma eğilimlerini eğer iyi yönetmediğimiz taktirde şehirlerimizde olan bu çirkinliklerin benzerini köylerimizde görebiliriz.” bilgisini verdi.

KÖYLER TERCİH EDİLEBİLİR YAŞAM ALANLARINA DÖNÜŞMELİ
Köylerdeki çirkin betonlaşmanın önüne geçmek için bir dizi tedbirler ve yatırımlar yapılması gerektiğini bildiren Başkan Yılmaz, “İnsanları çok katlı kentsel yoğunluğun artırıldığı yerlerden kurtaracak çözümler aranmalı, sosyal ve teknik alt yapısı tamamlanmış, ekonomisi ve ulaşımı güçlendirilmiş yeni salanlar oluşturulmalıdır. Köylerimizin betonarme, çirkin sıvasız binalar ile çirkinleştirilmesi, şehirlerimizin çirkinleşmesi kadar önemlidir. Köylerimizde yöresel mimariyi öngören ve geleneksel yapı malzemelerini kullandırmayı özendirecek çalışmalar yapılmalıdır. Örneğin en güzel köy yarışması organize edilerek başarılı olan köyler ihtiyaçlarının giderilmesi şeklinde ödüllendirilebilir. Böylece köylerimizin şehirler yerine yaşam için tercih edilebilir alanlara dönüştürülmesi sağlanabilir. Sınırlar büyüdükçe merkez odaklı kentleşme anlayışı yerine mekanların iyileştirilerek yerinde idare edilmesi esası benimsenmelidir. Doğanın tahrip edilmesine dayalı yapılaşma ve gelişme anlayışı yerine, doğayı tarihsel ve kültürel birikimin estetik değerlerini yeniden kazanmayı ve kamu yararını ön gören bir anlayış hakim olmalıdır. ” şeklinde konuştu.

KARADENİZ KIYILARI REKRERASYONLA GÜZELLEŞMELİ
Ege ve Akdeniz kıyılarında yaşanan trajedi ve kötü durumun Karadeniz kıyılarında olmadığına da değinen Başkan Yılmaz, “Kıyılarımızı da 6 ay önce Başbakanımız ile Erdoğan Bayraktar bakanımız Ege ve Akdeniz sahillerinde yaşanan trajediyi gidip gördüler. Bu trajik durum aslında Karadeniz kıyılarında pek yok. Yani bizim şehrimiz ve etrafındaki şehirlerde kıyılar bu kadar kötü durumda değil. Kötü durumda olmaması bir şey yapmamamızı gerektirmiyor. Kıyılarımızı mutlaka çağdaş şehirlere yakışır biçimde rekreasyona dönük bir duyarlılığı yüreğimizde hissetmemiz lazım.” ifadelerin kullandı.


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.