Çareyi eylemde buldular

Çareyi eylemde buldular

Çareyi eylemde buldularTOKİ Meram Gödene Konutlarındaki ulaşım sorununa bir türlü çözüm bulamayan mağdurlar, seslerini daha gür bir şekilde duyurabilmek için önceki akşam TOKİye giden otobüslerin

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin yaptığı toplu konutların yerleşkesinin şehrin dışında ve uzak bir bölgede olması çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Bunların başında da ulaşım sıkıntısı geliyor. Bir dönem Selçuklu TOKİ’de yaşanan ve kısmen çözülen ulaşım sorunu şimdi de yaklaşık 3 bin dairenin bulunduğu Meram Gödene Konutları’nda yaşanıyor. Meram Gödene Konutları’nda ikamet eden vatandaşlar özellikle sabah ve akşam saatlerinde otobüs seferlerinin az, talebin fazla olması nedeniyle birçok defa Büyükşehir Belediyesi’ne müracaatta bulunduklarını fakat bir sonuç alamadıklarını belirtiyor. Meram Gödene Konutları’nda oturan vatandaşlar çareyi otobüslere binmeme ve Gödene Konutları’na giden otobüslerin hareket etmesine izin vermeme eylemi yaparak bulmaya çalıştı. Önceki akşam Fuar Kültür Park’tan kalkan otobüslere binmeyen ve otobüslerin hareket etmesine izin vermeyen yüzlerce ulaşım mağduru, “Yetkililere defalarca sorunumuzu bildirdik. Çözüm arayışına girmek yerine bir de bizimle dalga geçer gibi ‘Binerseniz bu, binmezseniz de siz bilirsiniz’ gibi tavırlar sergilediler. Bir yetkili gelip sorunu çözeceğine dair söz vermediği sürece bu otobüslerin hareket etmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Yaklaşık 2 saat boyunca hareket ettirilmeyen otobüsler, Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Müdürü Mustafa Eşki’nin olay yerine gelerek vatandaşları ikna etmesinin ardından hareket etti.
Ulaşım mağdurları otobüslerin hareket etmesine izin vermemeye çalışırken, içinde birkaç yolcunun bulunduğu otobüs hareket etmeye çalıştı. Otobüsün önünü kesen yolcuların üzerine otobüsü süren şoför, büyük bir faciaya neden oluyordu, eylemciler son anda kendilerini yol kenarına atarak otobüsün altında kalmaktan kurtardı.
ARTIK BU ÇİLEYİ ÇEKMEK İSTEMİYORUZ
TOKİ’ye ulaşımda sorun yaşayanlardan Fehmi Kart, “Ben MEDAŞ elektrik arızada çalışan bir işçiyim. İş yerinden çıktıktan sonra her gün aynı sorunu yaşıyoruz. Durakta toplanıp otobüsün gelmesini bekliyoruz. Bir tane otobüs geliyor, 250 kişi binmeye çalışıyor. Otobüse hepimizin sığması mümkün değil. Yolcuların bir kısmı biniyor, bir kısmı bekliyor. Sonraki otobüs gelinceye kadar durakta bekleyenlerin sayısı yine 250’yi aşıyor. Otobüs, Fuar Kültür Park’tan sonra yolcu alamıyor, çünkü tıkış tıkış dolu oluyor” dedi. Otobüsün içine kadınlı erkekli doluştuklarını ve ahlak dışı bir durumun da ortaya çıktığını söyleyen Fehmi Kart, “Hepimizin anası, bacısı, karısı, çocuğu var. Otobüsün içinde yoğunluktan adım atacak yer bulamıyoruz. Kadınlı erkekli tabir caizse balık istifi gibi yolculuk yapıyoruz. Ulaşım sorunumuzun çözülmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca müracaatta bulunduk ama günü kurtaracak çözümlerin ötesine gidilemedi. Biz de otobüse binmeme ve TOKİ’ye gidecek otobüslerin hareket etmesine izin vermeme eylemi yaparak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Biz bu şehrin vatandaşlarıyız, unutulmak, arkaya itilmek, göz ardı edilmek istemiyoruz. Artık bu çilenin son bulması için geçici değil, kalıcı çözümler bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
‘ÇÖZÜM ÜRETMEK YERİNE, AYMAZLIK EDİYORLAR’
Gödene Konutları ile şehir merkezi arasındaki ulaşım sorununun mağdurlarından Yavuz Şirinyavuz ise, “Biz sabahın ilk ışıkları ile birlikte pasta yemek, hoş vakit geçirmek için çıkmıyoruz evimizden. Çocuklarımızın geçimini, rızkını kazanmak için bu çileyi çekiyoruz. Sorunumuzu Fuar Kültür Park otobüslerinin hareket şefine ilettik. Hareket şef bize, ‘Bekleyin saatinde otobüs gelecek. Ona biner gidersiniz, beklemezseniz de benim yapabileceğim bir şey yok siz bilirsiniz’ dedi. 14 aydan bu yana defalarca söylememize rağmen soruna kalıcı çözüm üretmek yerine aymazlık ediyorlar” diye konuştu.
‘PATRONA DİYECEK SÖZ BULAMIYORUM’
Meram Eski Yol üzerinde bulunan sanayide çalıştığını belirten Hakkı Caymaz da, her gün sabah ve akşam saatlerinde aynı sorunun yaşandığına işaret ederek, “Sabahları yoğunluktan otobüs almıyor. Bir kısmımız biniyor, bir kısmımız bir sonraki otobüsün gelmesini bekliyor, artık ne zaman gelirse. İş yerine geç kaldığımda patrona otobüsün çok dolu olması nedeniyle binemediğimi bu yüzden geciktiğimi söylüyorum. Başta idare ediyordu ama aynı sorunla sık sık karşılaşınca o da haklı olarak, tepki göstermeye başladı. Ben daha bir şey demeden ‘Ne oldu, yine mi otobüsün çok doluydu’ diye imalı sözler ediyor. Artık patrona da diyecek söz bulamıyorum. Ben bu sorun nedeniyle işimden dahi olabilirim. Akşam işten çıktığım zaman ise otobüs yine merkezden dolu geldiği için buradaki duraklarda hiç durmuyor bile. Ben de sanayiden merkeze kadar yürüyüp otobüse merkezden binmek zorunda kalıyorum. Günümün büyük bir bölümü duraklarda ve otobüslerde geçiyor” dedi.
‘4 DEFA SAVUNMAMI İSTEDİLER’
İsminin açıklanmasını istemeyen bir kamu görevlisi de çalıştığı kuruma geç kaldığı için 4 defa savunmasının alındığına dikkat çekerek, “Benim 4 defa savunmamı istediler. İşten atılırsam bunun hakkını kim verecek. Hizmet, birkaç yeni otobüs alıp, diğerlerini de yenileriyle aynı renkte boyamakla olmuyor. Çok mu zor buraya günün yoğun saatlerinde birkaç tane daha otobüs göndermek? Belediyenin amacı halka hizmet değil mi, yoksa biz Gödene Mahallesi’ndeyiz, şehir merkezinden uzağız diye bizi halktan saymıyorlar mı?” diyerek tepkisini gösterdi.
Belindeki yırtıklar nedeniyle doktorun ayakta kalmamasını tavsiye ettiğini söyleyen Muhammet Yarar isimli vatandaş da, “İşten çıktıktan sonra ayakta durmamak için saatlerce boş bir otobüs bekliyorum. Oturduğum zaman da içim rahat etmiyor, bayan veya yaşlı biri bindiğinde ister istemez yerimden kalkıyorum. Bir de bizim yolumuz çok uzun. Neredeyse otobüsten taşacak kadar doluşuyoruz. Otobüsten indikten sonra bindiğim otobüse bakıyorum, kendi kendime ‘ben bu otobüsten mi indim’ diye sormadan edemiyorum” dedi.
KALICI ÇÖZÜMLER BULACAĞIZ
Öfkeli kalabalığın sayısının artması üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi getirildi. Polis ekiplerinin gelmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Müdürü Mustafa Eşki de olay yerine geldi. Öfkeli kalabalığın isteklerini dinleyen Mustafa Eşki, “Meram TOKİ’de yaşanan ulaşım sorununu biliyoruz. Bu sorunun giderilmesi için ek seferler koyuyorduk. Ama kalıcı çözümler getireceğiz. İmkanlarımız ölçüsünde hizmetleri en iyi seviyeye ulaştıracağız. İnşallah bundan sonra benzeri sorunlar yaşanmayacak. Günün yoğun saatlerinde otobüsleri sıklaştıracağız. Zaten böyle bir uygulamamız vardı, ek seferler koyuyorduk. Bundan sonra sabah ve akşam saatlerinde otobüs seferlerini daha sık hale getireceğiz” diye konuştu.
Öte yandan TOKİ Meram Gödene Konutları’nda oturan vatandaşların, yaşanan onca yoğunluğa ve sorunlara rağmen gelen otobüsün üzerine çullanmak yerine sıraya geçip bekledikleri ve nizami bir şekilde otobüslere bindikleri de gözlendi.
RASİM ATALAY 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum