Çanakkale şuuru oluşmalı

Çanakkale şuuru oluşmalı

Dünyada eşi benzeri olmayan Çanakkale Zaferinden alınacak çok ders olduğunu aktaran Doç. Dr. Caner Arabacı, Çanakkale Zaferinin insanlar üzerinde şuurunun oluşturulması gerektiğini söyledi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Üniversite Komisyonu ve İRŞAD Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği ‘Çanakkale Şehitlerini Anma Programı’ gerçekleştirildi. Alaeddin Keykubat Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı konuşmacı olarak katıldı. Programa ayrıca; AKP Konya Milletvekili Ali Öztürk, AGD Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş, İRŞAD Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akçael ve çok sayıda dinleyici katıldı. Anma programı açılışında konuşan AGD Üniversite Komisyonu Başkanı Vahdettin Altınova, “Programı düzenlemekte amacımız Çanakkale Zaferi’ni kazanan şehit atalarımızı hatırlamaktır. Şehitlerimizin yaşadığı ve kazandıkları savaştan ders alarak günümüzü buna göre şekillendirmek boynumuzun borcudur” dedi. Toprakları kendi kanlarıyla oluşturan Çanakkale Şehitleri’ni en güzel sevgiyle andıklarını belirten Ahmet Akçael, Anadolu gençliğinin Kuran-ı Kerim ve imanla dolu gençlik olduğunu söyledi. Çanakkale Zaferi’nin kurtuluş günü olduğunu dile getiren Yusuf Güneş ise “Neslimizin ruhu Çanakkale Zaferi ile doyurulması gerekir. Bu milletin ruhu Kuran-ı Kerim’in aşkı ile yetiştirilmesi gerekir. Düşmanlar Çanakkale’de bizi yenemediler ancak sinsice ilerleyen savaşları özellikle gençliğimizin içine girmiş durumda. Gençlerimiz yeni nesillerimiz Kuran aşkından uzak. Çanakkale’de yenilmeyen 15 yaşındaki gençlerimiz iman doluydu. Ancak şimdiki 15 yaşındaki gençlerimiz ise bunu görmek imkansız. Biz Anadolu Gençlik Derneği olarak ailelere haykırıyoruz, çocuklarımıza sahip çıkalım. Genç kızlarımız kendisini 50 TL’ye satıyor. Böyle bir nesil Çanakkale Zaferi’ni kanıyla kazanan şanlı insanların torunları olamaz. Ülkemiz olması gereken özüne dönene kadar AGD olarak biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.
‘ANZAKLAR ÇANAKKALE ZİYARETLERİNDE EĞLENSİN DİYE 30 BAR AÇILDI’
Çanakkale Zaferi’nin ruh portresini çizen Doç. Dr. Caner Arabacı, “Çanakkale Zaferi tarihte kalmış bir olay değildir. Çanakkale’den alacağımız çok fazla şey var. Çanakkale’ye Yeni Zelanda’dan, Avurturalya’dan insanlar getirilir bunlara Anzaklar denir. İngilizler tarafından Anzaklar Çanakkale’ye Müslümanların Hıristiyanları katlediliyor diye getirilir. Ancak Anzaklar görürler ki Hıristiyanlar Müslümanlara saldırır. Kandırıldıklarını anlarlar ama çok geçtir. Bugün de hala İngilizler propaganda yaparak Müslümanların katil, acımasız ve eşkıya olarak gösterir. İngiltere’de Çanakkale ile ilgili, Türk askeri İngiliz askerini acımasız şekilde mızrapla öldürüldüğü heykeli dikilir. Adamlar hala Çanakkale’den rant elde etmeye çalışılar. Anzakların torunları her yıl Çanakkale’ye gelerek Şafak Ayini yaparlar. Şafak Ayini’nde İncil okuyarak Çanakkale’de savaşın yapıldığı yere çıkarlar. Biz ise ayine gelen Anzaklar iyi eğlensin diye 30 bar açtık. Atalarımız bu vatan yurdunun işgalcilerin eline geçmesin diye canlarını düşünmeden savaştılar. Ancak biz işgalciler eğlensin diye 30 bar açıyoruz. Bu konular çok fazla düşünülmesi gerekir” dedi.
‘İNSANLAR ÜZERİNDE ÇANAKKALE ŞUURUNU OLUŞTURAMADIK’
Türkiye’nin insanları üzerinde Çanakkale Zaferi’nin şuurunu oluşturamadığını aktaran Doç. Dr. Arabacı, “Çanakkale Zaferi’ni kazanan şanlı insanların nesli olacak gençlerin neden yetiştirilemediğinin sorgulanarak çözüm üretilmesi gerekir. Siz eğitiminizi düşmanlarınızın eline verirseniz Çanakkale şuuru elbette ki oluşturulamayacaktır. Evlatlarımızın yabancıların eline teslim etmemeliyiz” ifadelerini kullandı. Çanakkale Zaferi’nden ders alınarak ülke olarak bu derse göre davranılması gerektiğini de dile getiren Doç. Dr. Arabacı, sözlerini şöyle tamamladı: “Çanakkale Zaferi’nde gereğinden fazla şehit verdik. Bunun sebebi Alman Komutanların askerlerimizi yönetmesidir. Çanakkale Zaferi’nde bizim savunma sistemimiz uygulansaydı 253 bin şehit yerine en fazla bin şehit verirdik. Çünkü Deniz Savaşı’nda bizim savunma sistemimiz uygulanmış ve sadece 65 kişi şehit vermişiz. Düşmanlar ise 2 bin ölü, iki tane en büyük gemileri batırılmış.  Ülkemiz kendi savaşı olmayan 1. Dünya Savaşı’na girmiş ve çok bedel ödemişizdir. Biz Osmanlı olarak 1. Dünya Savaşı’ndan bu kadar büyük bedelle ayrılmazdık ancak Almanların oyununa geldik. Mesela kendi toprağımız olmayan Galiçya’ya gönderdiğimiz 20 bin askeri Kanal Cephesi’ne gönderseydik bugün Musul, Bağdat ve Kerkük bizim olacaktı. Ancak biz yine dik durmasını bildik ve ülkemizin düşmanlar tarafından istila edilmesine izin vermedik. Çanakkale geçilseydi ve İstanbul düşseydi. Bugün tüm İslam âlemi istila altında olacaktı.  Çanakkale her yönüyle bize ders olacak eşi benzeri olmayan bir zaferdir. Neslimizi bu zaferin şuuruyla yetiştirmemiz gerekir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.