Caminin yanında alkol satış yeri

Caminin yanında alkol satış yeri

Alkol satışı yapılan yerlerin sayısı her geçen gün artarken, artık alkol satış yerlerinin ibadethane, okul gibi sosyal çevrelere uzak olmasına da dikkat edilmiyor

Bunun bir örneği de Aziziye Mahallesi, Ayanbey Sokak’ta bulunan Bab-ı Aksaray Camii yakınında görüldü. Caminin hemen yanındaki bir sokağın içinde alkollü içki satışı yapılan bir iş yeri bulunuyor. Çevre halkı ve özellikle cami cemaati bu durumdan rahatsızlık duyuyor.
Yeşilay Derneği Konya Şube Başkanı Sabri Pişkin ise Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (TPDK) alkollü içki satışlarına yönelik kısıtlamalar getirildiğini fakat Danıştay’a açılan dava sonucu bu yasanın yürütmesinin durdurulduğunu belirtti. Okul, yerleşimin yoğun olduğu yerler, ibadethaneler ve benzeri yerlerde alkollü içki satışı yapılmasının her şeyden önce adet, gelenek ve göreneklere de aykırı olduğunu dile getiren Sabri Pişkin, “Biz, ibadethanenin yakınında insanları sarhoş eden bir içeceğin satılmasına elbette ki karşıyız. Bu bizim sosyal adetlerimize aykırı” dedi.
Şu an alkol satışına yönelik kriterlerin tam netlik kazanmış durumda olmadığını kaydeden Sabri Pişkin, “İbadethanelerden ne kadar uzaklıkta alkollü içki satışı yapılabilir, bununla ilgili net bir bilgim yok. Fakat, caminin yanı başına alkol satış yeri açılmasına da izin veriliyor olmasa gerekiyor. alkol satışlarını yapan yerlere ilişkin gerekli tedbirler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.
RASİM ATALAY
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.