Çalkantılı kurumlar

Çalkantılı kurumlar

Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı döneminde göreve getirilen müdürler, başka görevlere atanınca yargı yoluna başvurdu

Yaşanan belirsizlikler, kurumların dengelerini bozdu, vekalet dönemine ortaya çıkardı

 

 

 

Mevcut iktidar döneminde göreve getirildikleri halde tayinleri çıkarılan müdürlerin yargı yoluna başvurmaları ile birlikte başlayan gel-gitler kurumların dengesini bozdu.

Kimi kurumlar başsız kalırken, kimi müdürlüklerde de kimin görevde olduğu konusu takip edilemez hale geldi. İster tayin edenler isterse tayin edilenlerin haklı gerekçeleri de olsa da sonuçta kurumlarda yürütülmesi gereken işler aksıyor.

OĞUZALP 3 KEZ GİTTİ

 

Karayolları söz konusu süreçlerin yoğun yaşandığı müdürlüklerden biri. Haşmet Oğuzalp 3 kez gidip 2 kez geldi. Son tayinde yerine atanan Mahmut Yıldız da Erzurum'dan aday adayı olunca bölge müdürlüğü vekillikle yürütülüyor. Oğuzalp'in tekrar yargıya başvurduğu ifade ediliyor.

DSİ Bölge Müdürlüğü gel-git yaşanmasa da çok sık değişikliğe uğrayan bir kurum. Son 5 yıl içerisinde DSİ Konya Bölge Müdürlüğü’nde 3 müdür değişti. Önce DSİ Konya Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy Erzurum’a atandı, Konya’ya ise Erzurum’dan DSİ Bölge Müdürü Hacı Haksal getirildi. Haziran 2009’da ise Hacı Haksal, DSİ’de müfettişliğe getirilirken Konya Bölge Müdürlüğüne İzmir Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız atandı.

Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü’nde ise ‘rotasyon’ gerekçesiyle atama yapıldı. 7 yıldır Konya Bayındırlık ve İskan İl Müdürü olarak görev yapan Cahit Birkan, 2010 yılı Haziran ayında Ağrı’ya atandı. Birkan, atama kararının ardından Konya’daki görevine iade edilmesi için yargıya başvurdu.

 

İLLER BANKASI İBRETLİK

İller Bankası'nda yaşananlar da son derece dikkat çekici. İller Bankası Bölge Müdürü Adem Kılıçarslan önce Eskişehir’e atandı. Ancak babasının rahatsızlığı nedeniyle Konya’daki görevine dönmek için yargıya başvuran Kılıçarslan’ın göreve iade kararı idare tarafından uygulanmadı. Genel Müdürlük’ün açığa alma kararıyla birlikte tartışmalı bir süreç başladı ve Kılıçarslan’ın makamına girişi engellendi. Konu basına taşındı.

TARIM VE ÇEVRE’DE VEKALET DÖNEMİ

 

Tarım İl Müdürlüğü’nde gündeme gelen skandalların ve çalkantılı bir sürecin ardından İl Müdürü İbrahim Doster emekliye ayrıldı. Aradan aylar geçmesine rağmen Tarım İl Müdürlüğüne halen atama yapılamadı.

Çevre İl Müdürlüğü'nde yaşanmakta olanlar ise bir hayli ilginç. Genç bir bürokrat olarak belediyeden alınarak göreve getirilen Nuri Kunt, önce Bitlis’e atandı. Kunt mahkeme kararıyla Konya’ya döndükten sonra oğlunun sünnet düğünü olduğu gün görevden alındı. Kurum halen vekaletle yönetiliyor. İl Müdürlüklerindeki bu belirsizlik, Konya gibi önemli bir şehirde kamu kurumlarının performansını aşağıya çekiyor. Belirsizliklerin ortadan kalkması bekleniyor.
ÇETİN ORANLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.