‘Çalışanlar yüzde 15’lik   vergi dilimine sabitlensin’

‘Çalışanlar yüzde 15’lik vergi dilimine sabitlensin’

Türk Eğitim Sen Konya 1 No’lu Şube Başkanı Ali Köç, hükümetin vergi politikasını eleştirerek, memurların haklarını savundu.

Ali Köç, tüm kamu çalışanlarının yüzde 15’lik vergi dilimine sabitlenmesini isteyerek, hazırlığı yapılan yeni vergi paketinde memurun unutulmaması gerektiğini bildirdi.

VERGİ MÜKELLEFLERİ ZARAR BEYAN EDİYOR

Konu hakkında yazılı bir açıklamada bulunan Türk Eğitim Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Ali Köç, şu görüşleri savundu: “Vergide esas olan ‘az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi almaktır.’ Fakat ülkemizde öyle mi? Asla değil! Nitekim, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in son günlerde yaptığı açıklamalarda bunu çok açık ortaya koyuyor. Mehmet Şimşek, ‘Türkiye’de 2,6 milyon gelir vergisi mükellefi var. Geçen sene 1,2 milyon mükellefimiz zarar beyan etti’ ifadelerini kullandı. Bu ülkede vergi kaçırmayan, maaşı daha cebine girmeden peşin peşin vergisini ödeyen kesim memurlarımızdır. Hem de Sayın Şimşek’in işaret ettiği gibi, memurumuzdan kat be kat gelire sahip meslek gruplarından daha yüksek vergi öderler. Hatta memurumuz, (vergi dilimi yükseldiği için) yılın ikinci altı ayından itibaren neredeyse ilk altı ayda aldığı ücreti alamamaktadır. Bu adaletsizlik değil midir? Kamu yönetimi, yıllardır (sağır sultanın bile bildiği) bu haksızlığa göz yummaktadır. İşte bu adaletsizliğin giderilmesi için Türkiye Kamu-Sen yıllardır çağrı yapıyor: Tüm kamu çalışanları yüzde 15’lik vergi dilimine sabitlensin ki, vergisini düzenli ödeyen vatandaşlarımız cezalandırılmamış olsun. Hükümetten beklentimiz; yeni vergi paketinde memuru yine unutmamasıdır.”

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.