Çağlayan: İnsan emeğine saygı duyulacak

Çağlayan: İnsan emeğine saygı duyulacak

HAS Parti Karaman Milletvekili adayı Av. Abidin Çağlayan, KAİMDER, Eğitim-Bir Sen ve Memur Seni ziyaret etti

HAS Parti Karaman Milletvekili adayı Av. Abidin Çağlayan, KAİMDER, Eğitim-Bir Sen ve Memur Sen’i ziyaret etti. İHH’nın hayır kermesi açılışına katıldı ve esnaf gezilerine devam etti. Abidin Çağlayan, “çalışma hayatı yeniden düzenlenecek” dedi.

Has Parti’nin siyaset yapma amaçlarından biri de tüm toplumu içine alacak köklü ve kalıcı bir sosyal güvenlik sistemini kurmak olduğunu belirten Çağlayan, “Bu ülkede yaşayan tek bir insanın bile kendisini açlık ve yoksulluk tehdidi altında hissetmeyeceği, gelecek endişesi yaşamayacağı bir toplumsal ve ekonomik yapıyı hayata geçireceğiz. Has Parti, emeğin, göçmen işçilik, kayıt dışı istihdam, taşeron işçiliği, sendikasızlaştırma gibi birçok araçla yeniden metalaştırılıp değersizleştirildiğinin farkındadır. Biz emeği, en yüce insani değer olarak görüyoruz, o nedenle emeğin kazanımlarının korunması ve geliştirilmesini siyasetimizin temeline yerleştiriyoruz” dedi.

“Çalışma hayatı iktisadi aklın insafına terk edilemez. Halkın iktidarında insan emeği bir meta olarak algılanmayacak, Has Parti hak merkezli bir çalışma ilişkileri düzenini yaşama geçirecektir” diyen Çağlayan, istihdamı artırmak için tüm tedbirleri alacaklarını söyledi. Çağlayan, “Taşeron uygulamasına son verilecektir. Sözleşmeliler arasındaki statü farkı kalacaktır. Tüm çalışanlar iş kanunu kapsamına alınacaktır. Sendikalar Kanunu, yasaklara ve vesayet yapısına son verecek şekilde ve özgürlükçü bir anlayışla değiştirilecektir. Toplu sözleşme yetkisi sosyal tarafların başvurusu halinde referandum yoluyla tespit edilebilecektir. Menfaat grevi yanı sıra hak grevinin de sendikal mevzuatımızda yer alması sağlanacaktır. Çalışmak isteyen her vatandaşa, çalışma fırsatı sağlanıncaya kadar, devlet her bir ay için asgari ücretten az olmamak koşuluyla tazminat ödeyecektir.

Mevsimlik işçilerin sosyal güvenlik ve diğer sosyal hakları geliştirilecektir”  dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.