Çadırkette Suriyeli Öğrenciler İçin Okul Açıldı

Çadırkette Suriyeli Öğrenciler İçin Okul Açıldı

Suriyeli sığınmacıların barındığı Osmaniye Konaklama Tesisinde ortaokul ve lise öğrencilerinin eğitim göreceği 12 derslikli okul açıldı.

Suriyeli sığınmacıların barındığı Osmaniye Konaklama Tesisinde ortaokul ve lise öğrencilerinin eğitim göreceği 12 derslikli okul açıldı.

Okulun açılış törenine Vali Dr. Mehmet Oduncu, Toprakkale Kaymakamı Murat Uzunparmak, Düziçi Kaymakamı Mustafa Koç, Bahçe Kaymakamı Oktay Çağatay, İl Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç, Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Şengel, İş-Kur Müdürü Abdülkadir Şahin ve çok sayıda Suriyeli misafir katıldı.

Açılış töreni, Suriyeli misafirler tarafından sergilenen Suriye halk oyunları gösterisi ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını Suriyeli gönüllü eğitimci Okul Müdürü Ahmet Güllü yaptı. Okul Müdürü Güllü, en mutlu günlerinden birini yaşadıklarını ifade ederek, “Türk milletine ve Türk Devletine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Okulumuzda 2289 öğrencimiz eğitim görmekte. Gönüllü olarak 100 öğretmenimiz çalışıyor. Suriye eğitim müfredatıyla eğitimimize devam ediyoruz. Ana dilimiz Türkçeyi de çocuklarımıza öğretiyoruz. Okulumuzun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Açılış töreninin devamında konuşan konaklama tesislerinden sorumlu Toprakkale Kaymakamı Murat Uzunparmak ise Osmaniye Konaklama Tesisine yapılan okulun finansmanını Yeni Zelanda hükümetinin karşıladığını belirterek, “12 derslik toplam 655 metrekare alana sahip okulumuzun her sınıfında 45 öğrenci toplamda ise 540 öğrenci aynı anda eğitim alabilecektir.” dedi.

Uzunparmak Suriyeli misafirlerin geldiği günden bu yana yapılan eğitim çalışmaları hakkında da bilgiler verdi.

Osmaniye Konaklama Tesisinde, Türkçe okuma yazma kursu ve 10 farklı branşta meslek edindirme kursları verildiğini de belirten Kaymakam Uzunparmak okulun hayırlı olmasını diledi.

Vali Dr. Mehmet Oduncu ise Suriyeli misafirleri, kardeşleri olarak gördüklerini ifade ederek, “Bizler, bugün sahip olduğunuz imkanları çok daha ileriye götürmek, çocuklarımızın geleceğinin zayi olmaması bakımından üzerimize düşen vazifeleri en iyi şekilde yapmak isteği ve gayreti içerisindeyiz. İmkânlarımız ölçüsünde bu arzumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Sizlere karşı olan sevgimiz, muhabbetimiz, kardeşlik duygularımız kalbimizi tamamen doldurmakta ve her geçen gün sizlere karşı olan vazifelerimizi yerine getirme konusunda gayretimiz artarak devam etmektedir.” diye konuştu.

Vali Oduncu Suriyeli misafirlerin evlerine, memleketlerine kavuşmalarını arzu ettiklerini de belirterek, “En kısa zamanda geçici olarak tahammül etmek zorunda kaldığınız bu şartların ve sıkıntılarınızın son bulmasını, kendi vatanınıza, akrabalarınıza kavuşmanızı temenni ediyoruz. Bu okulumuz Osmaniye Konaklama Merkezindeki eğitim şartlarını daha iyi hale getirmek için yapıldı. Okulumuzun finansmanını sağlayan Yeni Zelanda hükümetine de teşekkür ediyoruz. Osmaniye Konaklama Tesisimizde Suriyeli genç kardeşlerimize eğitim veriliyor. Sizlerin de kendinizi daha iyi yetiştirme noktasında gayret göstermeniz gerekiyor. Burada Türkçe kursları veriyoruz. Türkçenin yanı sıra yabancı dil öğrenmeniz, el ve meslek becerilerinizi de geliştirmeniz gerekir. Bizler de sizlerin eğitimi konusunda üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmek için gayret göstereceğiz.” diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.